Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության մամլո քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը մեկնաբանել է ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի (ԱԱՀՈւ) «Փոխգործակցություն 2012» զորավարժությունների հետաձգման մասին հաղորդագրությունը: «Հայկական կողմը երբեք պաշտոնապես զորավարժությունների կոնկրետ ժամկետ չի նշել: Մենք ասել ենք սեպտեմբերի կեսին, այդ ժամանակ էլ կանցնեն զորավարժությունները»,-ասել է նա PanARMENIAN.Net.-ի թղթակցին:
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ գուցե ՀԱՊԿ-ն տարվա սկզբին իր պլաններն ուներ և զորավարժությունների ժամկետը շեղվում էր այդ ծրագրից:
Ինչ վերաբերում է բուն զորավարժություններին, ապա, ըստ նրա, նախապատրաստական աշխատանքներն այժմ ավարտական փուլում են գտնվում, և արդեն սեպտեմբերի 3-4 ակնկալվում է զորավարժությունների մասնակից առաջին խմբերի ժամանումը: Հովհաննիսյանը հայտնել է նաև, որ ՀՀ ՊՆ-ն առաջիկայում կտեղեկացնի զորավարժությունների մասնակիցների անձնակազմի ու տեխնիկայի հստակ քանակի մասին:
Ինչպես այսօր հայտնել է ՀԱՊԿ մամլո ծառայությունը, ՀԱՊԿ Արագ արձագանքման հավաքական ուժերի համատեղ «Համագործակցություն 2012» զորավարժությունը, որ կայանալու է Հայաստանում հայտարարված սեպտեմբերի 3-8-ի փոխարեն տեղի կունենա սեպտեմբերի 15-19: Ինչպես հայտնել է ՀԱՊԿ մամլո ծառայությունը, զորավարժությունները հետաձգվել են հայկական կողմի խնդրանքով տեխնիկական պատճառներով:
Ինչպես ասվում է հաղորդագրության մեջ, զորավարժությունների ժամանակ, որոնք կանցնեն «Բաղրամյան» պոլիգոնում, կմշակվի հարավաքական անվտանգության ուժերի ու միջոցների կիրառումը Կովկասյան տարածաշրջանում: Զորավարժություններին կմասնակցեն Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրզստանի, Ռուսաստանի ու Տաջիկստանի զորամիվորումներն ու հատուկ նշանակության ուժերի ստորաբաժանումները, ինչպես նաև Միջազգային Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները, ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԱՊՀ միջազգային դիտորդները: ՄԱսնակիցների ընդհանուր թիվը կհասնի 2000:

30 Август 2012 - 13:12 AMT
Пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян прокомментировал информацию о переносе даты совместных учений Коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) ОДКБ “Взаимодесйтвие-2012” в Армении. “Армянская сторона никогда официально не называла конкретные сроки учений. Мы отмечали середину сентября, и в середине сентября пройдут учения”,- заявил он корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Ованнисян добавил, что может быть у ОДКБ в начале года были свои планы, и дата учений отклонилась от этих планов.
Что касается самих учений, то, по его словам, подготовительные работы сейчас находятся в завершающей фазе, и уже 3-4 сентября ожидается прибытие первых групп для участия в учениях.
Ованнисян также сообщил, что Минобороны РА в ближайшие дни распространит информацию о точном количестве личного состава и техники участвующих в учениях.
Как сообщила сегодня пресс-служба ОДКБ, совместное учение КСОР ОДКБ “Взаимодесйтвие-2012” в Армении перенесены с 3-8 сентября на 15-19 сентября по просьбе армянской стороны по техническим причинам. Как отмечается в сообщении, в ходе учений, которые пройдут на полигоне “Баграмян” (Армавирская область), будет отрабатываться применение сил и средств коллективной безопасности в Кавказском регионе. В учение примут воинские контингенты и формирования сил специального назначения и оперативных групп Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России и Таджикистана, а также представители Международного Комитета Красного Креста, международные наблюдатели ООН, ОБСЕ, СНГ. Общая численность привлекаемых контингентов около 2000 чел.