31 Օգոստոս 2012 - 09:46 AMT
Թուրքիան Անի քաղաքն ընդգրկել է ՅՈՒՆՍԿՕ-ի մշակութային հուշարձանների նախնական ցուցակում, որում ընդգրկված է 35 հուշարձան:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԻԿՕՄՕՍ–Հայաստանի նախագահ` Գագիկ Գյուրջյանը` նշելով, որ վերջնական ցուցակը կհաստատվի ավելի ուշ:
Գյուրջյանը նշեց, որ Անիում այժմ վերականգնվում է 4 հայկական եկեղեցի` Ամենափրկիչ եկեղեցին, Անիի Մայր տաճարը, Աբուղամրենց եկեղեցին և արդեն վերականգնված Տիգրան Հոնենցի եկեղեցին:
Գյուրջյանը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է փորձի օգուտ քաղել նրանից, որ Թուրքիան վերականգնում է հայկական եկեղեցիները, իսկ այդ օգուտը փորձագետը տեսնում է այն բանում, որ հայկական կողմը օգտագործի միջազգային լծակները, որպեսզի եկեղեցիները անխաթար վերականգնվեն. «Հայկական կողմը պետք է դիմի այն բոլոր միաջազգային կոնվենցիաներին, որի տակ ստորագրել է Թուրքիան և այդ լծակների միջոցով հավաստաիանա, որ ամեն ինչ արվում է միջազգային նորմերին համապատասախան»:
Գյուրջյանը նշեց, որ 2011-ին ԻԿՕՄՕՍ-ի գլխավոր ասամբլեայում ԻԿՕՄՕՍ-Հայաստանը ներկայացրել է բանաձև, ըստ որի Անիի Մայր տաճարի և Ամենափրկիչ եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքներում պետք է ընդգրկվեն նաև միջազգային փորձագետներ, այդ թվում հայ մասնագետներ: Որոշումն արդեն ընդունված է, իսկ խումբը ձևավորման փուլում է:

Турция включила город Ани в предварительный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, в котором уже нашли место 35 памятников культуры. Об этом 31 августа во время встречи с журналистами сказал председатель ОО “ICOMOS – Армения” Гагик Гюрджян, отметив, что окончательный список будет утвержден позднее.
Гюрджян отметил, что в Ани в настоящее время реставрируются 4 армянских монастыря: монастырь Всеспасителя, Кафедральный собор Ани, монастыри Абухамренц и Тигран Онеци.
Гюрджян считает, что Армения должна извлечь пользу из того, что Турция восстанавливает армянские монастыри, а эту пользу специалисты видят в том, чтобы армянская сторона использовала международные рычаги для восстановления армянских монастырей, пребывающих в весьма запущенном и безнадежном состоянии.
Гагик Гюрджян сказал, что в реставрации Кафедрального собора и монастыря Всеспасителя в Ани примут участие международные эксперты, в том числе и армянские специалисты. Решение уже принято, в настоящее время набирается группа специалистов.