Սեպտեմբերի 4-ից 10-ը Հայաստանը Մոսկվայում կմասնակցի Գրքի 25-րդ միջազգային տոնավաճառին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ մշակույթի նախարարի խորհրդական Ինեսա Ալմոյանը: Նրա խոսքով` այս տարվա տոնավաճառին Հայաստանը կլինի կենտրոնական ցուցադրողը, որի տաղավարում ներկայացված կլինեն 300 անվանումից ավելի պետական և մասնավոր պատվերով հրատարակված հայկական գրքեր:
10-12 հոգուց բաղկացած հայկական պատվիրակության կազմում Մոսկվա կմեկնի ՀՀ մշակույթի նախարարության ներկայացուցչությունը, մանկագիր Էդուարդ Միլիտոնյանը, բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանը, վաստակավոր նկարիչ Արարատ Սարգսյանը և այլք:
Այս տարի հայկական պատվիրակությունը տոնավաճառում հանդես կգա ծավալուն ծրագրով` կապված Երևանի 2012թ. Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու և Հայ գրատպության 500-ամյակի հետ: Նախատեսված է նաև հայկական նոր ֆիլմերի ցուցադրություն, այդ թվում` ռուսաստանաբնակ ռեժիսոր Աշոտ Ջազոյանի «Օրբելիի կոդը» և «Կոստան Զարյան»:
Հայկական պատվիրակության ծրագրում ներառված են նաև վարպետաց դասեր, դասախոսություններ, գրքերի շնորհանդեսներ, ինչպես նաև հանդիպում հայկական սփյուռքի հետ:

Более 300 названий книг будет представлено на 25-ой Московской международной книжной выставке-ярмарке, которая состоится с 4 по 10 сентября. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщила советник министра культуры Армении Инесса Алмоян.
По ее словам, в этом году Армения станет центральным экспонентом выставки. В ее павильоне будет представлено более 300 названий армянских книг, изданных по государственному и частному заказу.
В составе делегации из 10-12 человек в Москву отбудет и представительство Министерства культуры РА, детский писатель Эдуард Милитосян, поэт Размик Давоян, заслуженный художник Арарат Саркисян и другие.
В программу армянской делегации включены мастер-классы, лекции, презентации книг, а также встречи с армянской диаспорой.