1 September 2012 - 06:24 AMT
Թեհրանում Չմիացած երկրների շարժման գագաթաժողովի աշխատանքներին մասնակցող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին օգոստոսի 31-ին ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, ողջունելով Հայաստանի արտգործնախարարին Իրանի նախագահը ջերմությամբ հիշեց անցյալ դեկտեմբերին իր այցելությունը Հայաստան և գոհունակությամբ նշեց, որ Հայաստանի նախագահի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները արդեն կյանքի են կոչվում: Իրանի նախագահը խնդրեց իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Հայաստանի ղեկավարին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Էդվարդ Նալբանդյանը Մահմուդ Ահմադինեժադին փոխանցեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը և շնորհավորեց Չմիացած երկրների շարժման նախագահությունը ստանձնելու և կազմակերպության գագաթաժողովի բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Իրանի նախագահն ու Հայաստանի արտգործնախարարը կարևորեցին երկու երկրների միջև զարգացող համագործակցությունը, քննարկեցին համատեղ տնտեսական ծրագրերի իրականացման ընթացքը, անդրադարձան Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի, Արաքս գետի վրա հիդրոէլեկտրակայանի, նավթամթերքների խողովակաշարի կառուցման նախագծերին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը, Իրանի նախագահն ընդգծեց, որ իր երկրի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ այն պետք է կարգավորվի արդարացիորեն և խաղաղ բանակցությունների միջոցով:
Թեհրանում նախարար Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ: Հանդիպմանը նախարար Նալբանդյանը կարևորեց երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում ՀՀ և ԻԻՀ օրենսդիր մարմինների արդյունավետ համագործակցությունը, երկու երկրների նորընտիր խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի ձևավորումը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ, անդրադարձան մի շարք տարածաշրջանային խնդիրներին:
Էդվարդ Նալբանդյանի թեհրանյան օրակարգում էր հանդիպումը Իրանի արտգործնախարար Ալի Աքբար Սալեհիի հետ: Նախարարները անդրադարձան երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների:

31 August 2012 - 18:04 AMT
В рамках саммита Движения неприсоединения, проходящего 31 августа в Тегеране, министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна принял президент Ирана Махмуд Ахмадинеджад. Об этом сообщили в МИД Армении.
Поприветствовав Налбандяна, иранский лидер с теплотой вспомнил свой визит в Армению в декабре прошлого года, с удовлетворением отметив, что достигнутые с президентом РА договоренности уже воплощаются в жизнь.
Ахмадинеджад попросил передать теплые приветствия и добрые пожелания главе армянского государства.
В свою очередь, Налбандян передал Ахмадинеджаду послание от президента Армении Сержа Саргсяна, поздравив в связи с принятием председательства в Движении неприсоединившихся стран и организации саммита на высоком уровне.
Стороны придали важность развивающемуся между двумя странами сотрудничеству, обсудили ход реализации экономических программ, коснулись проектов третьей линии высоковольтной электропередачи Армения-Иран, строительства ГЭС на реке Аракс и строительства нефтепровода.
Затрагивая карабахскую проблему, президент Ирана подчеркнул, что позиция его страны остается неизменной – проблема должна решиться на справедливой основе и посредством мирных переговоров.
В Тегеране Налбандян также провел встречу с председателем иранского Меджлиса Али Лариджани.
На встрече глава МИД Армении подчеркнул важность эффективного сотрудничества законодательных органов РА и ИРИ в укреплении двусторонних связей, формирования групп дружбы в новоизбранных парламентах обеих стран.
Собеседники обменялись мыслями относительно вопросов двусторонней повестки, затронули ряд региональных проблем.
В тегеранской повестке Эдварда Налбандяна также значилась встреча с главой МИД Ирана Али Акбаром Салехи.
Министры затронули широкий круг вопросов двустороннего сотрудничества, а также ряда региональных тем.