1 Սեպտեմբեր 2012 - 10:31 AMT
Ադրբեջանական իշխանությունները, ներում շնորհելով հայ սպայի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին, լուրջ փաստարկ տվեցին հայկական կողմին Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Ըստ նրա, ինչպես էլ գործեն ՀՀ իշխանությունները, «այս դեպքը ծանր կշռաքար է հայկական կողմի նժարին Ղարաբաղի շուրջ բանակցություններում»:
«Ահա ա՞յս պետությանն են մեզ առաջարկում փոխզիջումների գնալ: Ա՞յս պետությանն են առաջարկում Լեռնային Ղարաբաղին հանձնել իր քաղաքացիներին: Ա՞յս պետությունն է ինչ-որ ինքնավարության տեսակներ առաջարկում այն մարդկանց, որոնց, հավանաբար, մտադիր է սպանել»,-հայտարարել է քաղաքագետը:
Ըստ նրա, Ադրբեջանի իշխանությունները, ազատ արձակելով Սաֆարովին, միանգամայն հակառակ արդյունքի հասան: «Չգիտեմ, թե ինչի էին նրանք ուզում հասնել, հավանաբար, վերջինը, ինչ կցանկանային, դա Ադրբեջանին վնասելն էր»,-ասել է Իսկանդարյանը:
«Քնած մարդու զազրելի կենցաղային սպանության համար մեղադրվող, չապաշխարհած մարդասպանը, որը դատավարության ժամանակ պդնում էր, թե ափսոսում է, որ միայն մեկին հաջողվեց սպանել, հավանաբար, «փրկագնի» դիմաց, արտահանձնվում է Ադրբեջանին, և հակառակ բոլոր օրենսդրական նորմերին, ինչպես միջազգային, այնպես էլ բուն Ադրբեջանի, այդ մարդասպանն ազատ է արձակվում: Գործնականում նա հերոս է հռչակվում»,-ասել է Իսկանդարյանը:
Ըստ փորձագետի, եթե մինչև երեկ այդ իրադարձությունը կարելի էր մեկնաբանել որպես երկու մարդկանց միջև տեղի ունեցած դեպք, ապա Սաֆարովին ազատ արձակելով ադրբեջանական պետությունը ստանձնում է այդ սպանության պատասխանատվությունը: «Ադրբեջանական պետությունը արդարացրեց մարդասպանին: Ադրբեջանի պաշտոնյաները, իշխող կուսակցության ներկայացուցիչները, արդարադատության ու ՊՆ ներկայացուցիչները մեկնաբանում են այդ սպանությունը որպես «արդարության ակտ»,-ասել է նա:
Իսկանդարյանը նաև հավելել է, որ գիշերն ուսումնասիրել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ների լրահոսը Սաֆարովի գործով և նշել է, որ «հասարակական կարծիքն այդ երկրում ուղղակի տարակուսանք է առաջացնում, առնվազն շատ մեծ ափսոսանք»:

1 Сентябрь 2012 - 10:01 AMT
Азербайджанские власти помилованием убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова дали серьезный аргумент армянской стороне в переговорном процессе по карабахской проблеме. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил директор института “Кавказ”, политолог Александр Искандарян. По его словам, как бы не действовали армянские власти, “этот случай является серьезной гирей на весах армянской позиции по вопросу карабахского конфликта”
“Это с этим государством нам предлагается идти на компромиссы и уступки? Этому государству предлагается Нагорно-Карабахской республике отдать своих граждан? Это государство предлагает какие то виды автономии людям, которых по всей видимости оно хочет убить”,- заявил политолог.
По его мнению, азербайджанские власти освобождением Рамиля Сафарова добились совершенно другого эффекта, чем ожидали. “Не знаю что они хотели добиться, наверное последнее, что они хотели – принести вред Азербайджану”,- заметил он.
“Обвиняемый в отвратительном бытовом убийстве спящего человека, не раскаявшийся убийца, человек, говоривший на судебном процессе, что он жалеет, что убил всего одного человека, судя по всему выкупается Азербайджаном, привозится в эту страну, и вопреки абсолютно всем законодательным нормам, как международным, так и самого Азербайджана, этот убийца освобождается. Он практически объявлен героем”,- отметил Искандарян.
По словам эксперта, если до вчерашнего дня это событие можно было трактовать как нечто произошедшее между людьми, то освобождением Сафарова азербайджанское государство взяло на себя ответственность за это убийство. “Азербайджанское государство оправдало убийцу. Официальные лица Азербайджана, представители правящей партии, Минюста, Минобороны, трактуют это убийство как “акт справедливости”,-подчеркнул он.
Искандарян также добавил, что ночью изучал новостные ленты азербайджанские СМИ по делу Сафарова, и отметил, что “Общественное мнение в этой стране вызывает оторопь, страшное сожаление минимум”.