1 September 2012 - 10:50 AMT
Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը «իր վերաբերմունքն է հայտնել» ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի մամլո ծառայության հայտարարության հանդեպ հայ սպային կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու վերաբերյալ:
Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ-ն, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի իրավապահ մարմինների հետ աշխատանքի բաժնի պետ Ֆուադ Ալեսկերովն ասել է հետևյալը. «Դատապարտված անձնաց պատիժը կրելու համար արտահանձնման կարգը կարգավորվում է Դատապարտյալների փոխանցման մասին եվրոպական կոնվենցիայով, որը ընդունվել է ԵԽ-ում 1983թ.: Հունգարիան և Ադրբեջանը վավերացրել են այդ կոնվենցիան: Ըստ Կոնվենցիայի, պայմանավորվող կողմերից մեկի տարածքում դատապարտված անձը կարող է փոխանցվել մյուս պայմանավորվող կողմին կայացված պատիժը կրելու համար: Կոնվենցիան կարող է իրականացվել նաև այն դեպքում, երբ դատապարտյալն արդեն կրում է պատիժը: Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման մասին որոշում կայացնելիս Հունգարիան, ինչպես նաև Ադրբեջանը, պահպանել են Կոնվենցիայի բոլոր դրույթները: Ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է անհրաժեշտ իրավական տեղեկատվություն դատավճռի հետագա իրականացման համար: Ստացված տեղեկատվության հիման վրա հունգարական կողմը համաձայնվել է արտահանձնել Ռամիլ Սաֆարովին:
Ինչ վերաբերում է Սաֆարովին ներում շնորհելուն, ապա պետք է նշել, որ հունգարական դատարանի դատավճիռը պայմանական ազատման ժամկետը սահմանել է դատավճռի կայացումից 30 տարվա ընթացքում: Այդ սահմանափակումը չի տարածվում դատապարտյալին ներում շնորհելու կամ համաներման արդյունքում ազատ արձակելու վրա:
Սաֆարովին ներում է շնորհվել ըստ Ադրբեջանի Սահմանադրության և օրենսդրության՝ հաշվի առնելով Կոնվենցիայի դրույթները: Կոնվենցիան նախատեսում է, որ Կողմերից յուրաքանչյուրը կարող է ներում շնորհել, համաներում հայտարարել կամ կրճատել պատիժը ըստ այդ երկրի Սահմանադրության ու իրավական ակտերի:
Ըստ Ադրբեջանի Սահմանադրության, ներման շնորհումը Ադրբեջանի նախագահի բացառիկ իրավունքն է: Ըստ Ադրբեջանի ՔՕ, ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց հանդեպ ներում կարող է կիրառվել ցմահ բանտարկությունը 25 տարի ազատազրկմամբ փոխարինելով:
Սաֆարովը ազատազրկման մեջ էր 2004թ. փետրվարի 19-ից, այսինքն նա պատիժը կրել է 8,5 տարի: Ներման ակտը պետք է դիտարկել որպես ցմահ ազատազրկման փոխարինում այն պատժաչափով, որը նա արդեն կրել է: Հաշվի առնելով այս ամենը Ռամիլ Սաֆարովը ազատ է արձակվել:
Այդպիսով, ինչպես Հունգարիայի կողմից Սաֆարովի արտահանձնումը, այնպես էլ դրան հաջորդած նրա ներումը լիովին համահունչ են Դատապարտյալների փոխանցման մասին եվրոպական կոնվենցիային ու Ադրբեջանի օրենսդրությանը»:
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի մամլո քարտուղար Թոմի Վիետտորը մեկնաբանել է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար Հունգարիայում ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սֆարովին Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին հանձնելու և նրան ներելու Ադրբեջանի որոշումը: «Նախագահ Բարաք Օբաման լրջորեն մտահոգված է այն հաղորդագրությամբ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անհապաղ ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայից վերդառնալուց անմիջապես հետո: Մենք մեր հիասթափությունն ենք հայտնել Ադրբեջանի իշխանություններին Սաֆարովի վերաբերյալ նրանց որոշման առնչությամբ, որը հակասում է լարվածության նվազեցմանը տարածշրջանում և հաշտեցման հաստատմանը: ԱՄՆ-ն նաև բացատրություններ է ակնկալում Հունգարիայից Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու վերաբերյալ»:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը նույնպես դատապարտել է Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիան ու ներումը: «ԱՄՆ-ն չափազանց մտահոգված է Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշման մասին տեղեկությամբ: Մենք նաև մանրամասն տեղեկատվություն ենք ակնկալում Հունգարիայից Սաֆարովի էքստրադիցիայի մասին»:

1 September 2012 - 10:27 AMT
Администрация президента Азербайджана «выразила отношение» в связи с заявлением пресс-службы Совета национальной безопасности США по поводу помилования убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
Как передает АПА, заведующий отделом по работе с правоохранительными органами администрации президента Азербайджанской Республики Фуад Алескеров сообщил следующее: «Процедура передачи осужденных лиц для отбывания наказания регулируется Европейской Конвенцией о передаче осужденных лиц, принятой в рамках Совета Европы в 1983 году. Венгрия и Азербайджанская Республика ратифицировали данную Конвенцию. Согласно указанной Конвенции, лицо, осужденное на территории одной из Договаривающихся Сторон, может быть передано другой Договаривающейся Стороне для отбывания вынесенного ему приговора. При этом Конвенция не препятствует передаче осужденного лица даже сразу после вступления в силу окончательного приговора в отношении него. При решение вопроса о передаче Рамиля Сафарова как Венгрия, так и Азербайджанская Республика полностью соблюдали положения Конвенции. Азербайджанская сторона предоставила всю необходимую правовую информацию по процедуре продолжения исполнения приговора. На основании полученной информации венгерская сторона дала свое согласие на передачу Рамиля Сафарова.
В связи с вопросом помилования Рамиля Сафарова необходимо уточнить, что приговор, вынесенный венгерским судом, ограничивал только возможность условно-досрочного освобождения осужденного в течение 30 лет с момента вынесения приговора. Это ограничение не распространяется на возможность помилования либо амнистирования осужденного.
Рамиль Сафаров был помилован в соответствии с Конституцией и законодательством Азербайджана с учетом положений Конвенции о передаче осужденных лиц. Конвенция предусматривает, что каждая Сторона может объявить помилование, амнистию или уменьшить меру наказания в соответствии с действующей Конституцией или другими правовыми актами.
Согласно Конституции Азербайджана, помилование является исключительно полномочием президента страны. Уголовное законодательство Азербайджана предусматривает, что лицам, осужденным к пожизненному лишению свободы, наказание в порядке помилования может быть заменено на лишение свободы на срок, не превышающий 25 лет.
Рамиль Сафаров находился под стражей с 19 февраля 2004 года, то есть он отбыл более восьми с половиной лет своего наказания. Акт помилования следует рассматривать как замену пожизненного наказания на тот срок наказания, который осужденный уже отбыл. С учетом этого Рамиль Сафаров был освобожден.
Таким образом, как процедура передачи Венгрией Рамиля Сафарова для отбывания наказания в Азербайджане, так и его последующее помилование полностью соответствовали Европейской Конвенции о передаче осужденных лиц и внутреннему законодательству Азербайджанской Республики».
Ранее пресс-секретарь Совета национальной безопасности США Томми Виетор прокомментировал экстрадицию в Азербайджан и помилование убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. “Президент Барак Обама серьезно обеспокоен сообщением о том, что президент Азербайджана помиловал Рамиля Сафарова сразу после его возвращения из Венгрии. Мы выразили властям Азербайджана разочарование их решением относительно Сафарова, которое противоречит усилиям по снижению напряженности в регионе и установлению примирению. США также ожидают от Венгрии объяснений по поводу экстрадиции Сафарова в Азербайджан”. Госдеп США также выступил против экстрадиции и помилования Сафарова: “США крайне обеспокоены сообщением о помиловании Рамиля Сафарова. Мы также ожидаем от Венгрии подробной информации об экстрадиции Сафарова”. Приговоренный к пожизненному заключению в Венгрии Рамиль Сафаров был на днях экстрадирован в Азербайджан, где сразу был помилован азербайджанским президентом. В ответ Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.