1 September 2012 - 12:35 AMT
Ռուսաստանի ՀԿ-ներ. Հունգարիայի արդարադատությունը չկարողացավ արժանապատվոությամբ իրականացնել իր պարտքը մարդկության առջև
Ռուսաստանի հասարակական կազմակերպությունները բաց դիմումով են հադես եկել` կապված հայ սպայի մարդասպան, ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնելու կապակցությամբ:
Դիմումում, մասնավորապես, ասվում է. «Ռուսաստանի հասրակական կազմակերպությունների անունից բողոք ենք արտահայտում հանցագործ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին արտահանձնման կապակցությամբ: Նման քայլը ցուցադրում է ոչ միայն հայ ժողովրդի նկատմամբ անբարյացկամ վերաբերմունքը, այլ նաև հակասում է արդարության և ֆունդամենտալ իրավունքների սկզբունքներին:
Հունգարիան առաջին երկրներից էր, որը ճանաչել և ընդունել էր մարդու իրավունքների մասին դեկլարացիան, որի հիմանական էությունը մարդու կյանքը գնահատելն է: Ցավոք, արտահանձնումը հակառակն է ապացուցում: Հունգարիայի արդարադատությունը չի կարողացել արժանապատվորեն իրականացնել իր պարտքը մարդկության առջև: Դա ոչ միայն Հունգարիայի, այլ նաև ողջ եվրոպական արժեքների պարտությունն է: Սա դատական համակարգի պարտությունն է, որը նախկինում համարվում էր համաշխարհային արդարադատության էտալոն: Սա քրիստոնեական արժեքների մերժում էր, որոնց վրա դարեր ի վեր հիմնվում է Եվրոպան: Այս քայլով մերժվեց արդարաությունը` որպես բարոյականության և արժանապատվության բարձրագույն ձև: Դա հունգարական կառավարության անարգանքն էր սեփական ժողովրդի նկատմամբ, որը միշտ էլ հավատարիմ է եղել ժողովրդավարության և արդարության արժեքներին:
Առաջին հարցաքննության ժամանակ քննիչներին դիմելով` Սաֆարովը հայտարարել էր. «Եթե ոչ այսօր և ոչ այստեղ, ես այս սխրագործությունը կկրկնեի ցանկացած տեղում, ցանկացած ժամանակ: Եթե այստեղ ավելի շատ հայեր լինեին, ես բոլորին էլ կսպանեի: Ցավոք, սա առաջին դեպքն էր, և ես չէի կարողացել ավելի լավ նախապատրաստվել… իմ կոչումը բոլոր հայերին սպանելն է…»
Ինչու՞ է ԵՄ-ն աչք փակում նման բարձրագոչ և սոսկալի ակտի վրա:
Ինչու՞ ԱՄՆ-ն, որ այդքան սիրում է մարդկությանը հիշեցնել ազատ և անկողմնակալ դատավարության սկզբունքների մասին, այսօր լուռ է:
Նման լռությունը մատնանշում է անտարբերության և կրկնակի ստանդարտների քաղաքականությանը, որոնք ուղղված են հայ-ադրբեջանական հակամարտության էսկալյացիային: Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը ԵԱՀԿ ՄԽ մշտական անդամներ են, որոնց ջանքերն ուղղված են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Սակայն ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի և Հունգարիայի գործարքը խոսում է այն մասին, որ Բաքուն չի պատրաստվում խաղաղ բանակցություններ վարել Ղարաբաղի հարցով:
Պատմությունը մեկ անգֆամ չէ, որ ապացուցել է, որ հայերը թույլ չեն տա խաղալ իրենց հիշողության հետ: Թող ոչ ոք չկասկածի, որ հաղթանակը մեր կողմում է լինելու, քանի որ միշտ էլ հաղթում են ճշմարտությունն ու արդարությունը: Վստահ եղեք, որ յուրաքանչյուր հայ ձգտելու է և հասնելու է ճշմարտության և արդարության վերանագնմանը»:
Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը նախօրեին արտահանձնվել է Ադրբեջանին, որտեղ նրան անմիջապես ներում է շնորհվել երկրի նախագահի կողմից: Ի պատասխան դրան, Հայաստանը խզել է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները:

1 September 2012 - 11:50 AMT
Общественные организации России: Венгерская Фемида не смогла с честью и достоинством выполнить свой долг перед человечеством
Общественные организации России выступили с открытым обращением в связи с экстрадицией в Азербайджан и помилованием убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
В обращении, в частности, говорится: “От имени общественных организаций России выражаем решительный протест против экстрадиции преступника Рамиля Сафарова, убившего армянского офицера Гургена Маргаряна, в Азербайджан. Подобный шаг демонстрирует не только недружественное отношение к армянскому народу, но и противоречит духу справедливости и фундаментальных прав.
Венгрия – одна из первых стран, признавших и принявших декларацию прав человека, основная суть которой – умение ценить человеческую жизнь. К сожалению, пример экстрадиции доказывает обратное. Венгерская Фемида не смогла с честью и достоинством выполнить свой долг перед лицом человечества. Это не только поражение Венгрии, это поражение всей системы европейских ценностей, которую европейское сообщество пытается привить всему человечеству. Это поражение судебной системы, некогда считавшейся эталоном мирового правосудия. Это отказ от христианских ценностей, на которых испокон веков держится Европа. Это отказ принять справедливость как высшую форму морали и достоинства. Это неуважение Венгерского Правительства к своему народу, который всегда был привержен ценностям демократии и справедливости.
Обращаясь к следователям во время первого допроса, Р. Сафаров заявил: «Если не сегодня и не здесь, я повторил бы свой поступок в любое время и в любом месте. Если бы здесь было больше армян, я бы всех хотел убить. Жаль, что это первый случай, и я не смог лучше подготовиться к этой акции… Мое призвание в том, чтобы убить всех армян…».
Что было бы с преступником, который сам признается в том, что его призвание – это убийство в странах, которые любят напоминать миру о демократии, правах человека, морали и чести? Почему ЕС, так рьяно стремившийся развивать и защищать систему европейского правосудия, закрыл глаза на столь вопиющий акт?
Почему США, которые любят напоминать всему человечеству о принципах свободного и беспристрастного суда, сегодня молчат?
Подобное молчание – явный сигнал безразличия и политики двойных стандартов, которые направлены на эскалацию армяно-азербайджанского конфликта. Напомним, что США, Франция и Россия являются постоянными членами Минской Группы ОБСЕ, чьи усилия направлены на мирное разрешение конфликта. Однако очевидная сделка Азербайджана с Венгрией явно говорит о том, что Азербайджан не собирается вести мирные переговоры.
История не один раз доказывала, что армяне не позволят играть с памятью своего народа. Пускай никто не сомневается в том, что победа будет на нашей стороне, ибо побеждает всегда правда и справедливость. Будьте уверены, что каждый армянин на этой земле будет добиваться и добьется правды и справедливости!».