1 September 2012 - 13:39 AMT
Ռուսաստանի ջավախահայությունը բողոքով է հանդես եկել հայ սպայի մարդասպան, ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և ներման կապակցությամբ:
Ռուսաստանի ջավախահայության հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «2004թ. փետրվարի 19-ին լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը Բուդապեշտում գազանաբար կացնահարվեց ադրբեջանցի սպա, ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Երկուսն էլ Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված անգլերեն լեզվի դասընթացներին:
2012թ օգոստոսի 31-ին հունգարական կողմը համաձայնվել է մարդասպանին արտահանձնել Բաքվին, իսկ Ադրբեջանի նախագահը նույն օրը հրամանագիր է ստորագրել` Սաֆարովին ներում շնորհելու մասին:
Այն երկրում, որի բանտերում մեծ քանակությամբ քաղաքացիներ են բանտարկված` խաղաղ, բռնության տարր չպարունակող ակցիաների մասնակցելու, ազատ ընտրություններ պահանջելու, ժողովրդավարական բարեփոխումներ պահանջելու համար, նախագահն իր հրամանագրով ներում է շնորհել մարդասպանին` այդ քայլով դեմ գնալով մարդկային նորմերին և կանոններին և սատարելով գազանաբարո սպանությունը, որն իրականացվել է ազգային հողի վրա:
Այս փաստը վառ կերպով ցույց տվեց ամբողջ աշխարհին, թե ինչու ԼՂՀ-ն չի կարող մնալ այն երկրի կազմում, որը բաց կերպով ոտնահարում է միջազգային իրավունքները և բարոյականության բոլոր նորմերը, այն երկրի, որտեղ պետական մակարդակում սատարում և իրականացնում են ֆաշիզմի և հայատյացության քաղաքականություն:
Մենք հաստատակամորեն բողոքում են հունգարական իշխանությունների դեմ և հայտարարում ենք, որ նրանք հավասար կերպով պատասխանատու են գազանաբարո սպանության համար:
Համոզված ենք, որ Ադրբեջանի` Սաֆարովին արտահանձնելու վերաբերյալ հայցը ներկայացվել է նրան արդարցնելու և պատժից ազատելու նպատակով, ինչի մասին չէին կարող տեղյակ չլինել հունգարական իշխանությունները և եվրոպական երկրները:
Ամոթ այն ծախու եվրոպական երկրներին, որոնց լուռ համաձայնությամբ դավաճանվում են ժողովրդավարական արժեքները:
Մենք կոչ ենք անում ՌԴ իշխանություններին, մոլորակի առաջադեմ պետություններին աջակցել մեր բողոքին և իրենց դժգոհությունն արտահայտել` ընդհուպ Հունգարիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ ընդունելը»:

1 September 2012 - 12:39 AMT
Джавахкская диаспора России выступила с протестом против экстрадиции в Азербайджан и помилования убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
В заявлении ДДР, в частности, говорится: «19 февраля 2004 года лейтенант Гурген Маргарян, проходивший курсы английского языка, организованные в рамках программы НАТО “Партнерство во имя мира” в Будапеште, был зверски зарублен топором азербайджанским офицером, старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым. Убийца нанес 16 ударов топором по лицу спящего армянского офицера.
Суд над Рамилем Сафаровым проходил в Венгрии. На суде защита Сафарова мотивировала его действия тем, что на Сафарова наложили отпечаток события карабахского конфликта. Проведенная судом медэкспертиза признала его вменяемым. Суд приговорил Сафарова к пожизненному тюремному заключению без права амнистии впервые 30 лет.
Вчера, 31 августа 2012 года, венгерская сторона согласилась и экстрадировала убийцу в Баку, а президент Азербайджана Ильхам Алиев в тот же день своим указом помиловал Рамиля Сафарова.
В стране, где в тюрьмах сидит огромное количество граждан, осужденных за мирные, ненасильственные акции, во время которых они требовали свободных выборов, отмены цензуры, демократических преобразований, президент своим указом помиловал убийцу, тем самым вопреки всем человеческим нормам и правилам поощрил зверское убийство, преступление, совершённое по национальному признаку.
Данный факт ярко продемонстрировал всему миру, почему Нагорно-Карабахская Республика (Арцах) не может быть в составе страны, открыто попирающей международное право и все нормы морали, в стране, где на государственном уровне поощряют и осуществляют политику армянофобии и фашизма.
Мы решительно протестуем против решения венгерских властей и заявляем, что они в равной степени несут ответственность за совершенное зверское убийство.
Мы уверены, что запрос Азербайджана об экстрадиции Рамиля Сафарова был подан с целью оправдания его преступления и освобождения от наказания, о чем не могли не знать венгерские власти, а также европейские страны.
Позор тем продажным европейским странам, с молчаливого согласия которых предаются демократические ценности!
Мы призываем власти Российской Федерации, призываем государства и прогрессивные силы Планеты поддержать наш протест и выразить свое возмущение, вплоть до введения санкций против Венгрии. Объективным и адекватным ответом мог бы быть объявление Рамиля Сафарова в международный розыск».