3 Սեպտեմբեր 2012 - 09:43 AMT
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգաշրջանն, ավանդույթի համաձայն, կբացվի Երևանյան միջազգային երաժշտական 6-րդ փառատոնով: Ինչպես նշված է նվագախմբի պաշտոնական կայքում, այս տարի ևս ծրագիրը կներառի սիմֆոնիկ և կամերային երաժշտության համերգներ: Ավանդաբար տեղի կունենան վարպետության դասեր, որոնք լիովին բաց և հասանելի կլինեն երիտասարդ երաժիշտների համար: Փառատոնն այս տարի կհյուրընկալի Բորոդին քառյակին, Միշել Լեգրանին, Սիմոն Տրպցեսկուն, Անդրեաս Ֆրյոլիխին, ինչպես նաև փառատոնի արդեն մշտական հյուրերից` ջութակահար Դայշին Կաշիմոտոյին, դաշնակահար Էշլի Վոսին, միջազգային փայլուն վաստակ ունեցող հայ երաժիշտներ Վահան Մարտիրոսյանին և Սուրեն Բագրատունուն:
Փառատոնը կբացվի սեպտեմբերի 10-ին և կավարտվի հոկտեմբերի 20-ին` Միշել Լեգրանի 80-ամյակին նվիրված տոնակատարությամբ:

3 Сентябрь 2012 - 12:45 AMT
Концертный сезон Государственного филармонического оркестра Армении, согласно традиции, откроется 6-ым ереванским международным фестивалем.
Как отмечается на официальном сайте оркестра, в этом году в программу войдут концерты симфонической и камерной музыки.
Традиционно состоятся мастер-классы, которые будут полностью открыты и доступны для молодых музыкантов.
В этом году гостями фестиваля будут Квартет Бородина, Мишель Легран, Симон Трпцеску, Андреас Фрелих, а также уже ставшие постоянными гостями фестиваля скрипач Дайшин Кашимото, пианист Эшло Воси, признанные за рубежом армянские музыканты Ваан Мартиросян и Сурен Багратуни.
Фестиваль откроется 10 сентября и завершится 20 октября праздничной церемонией, посвященной 80-летию Мишеля Леграна.