«Հայաստանում պնդում են, որ Ռամիլ Սաֆարովը ազատ է արձակվել` Ադրբեջանի կողմից հունգարական պետական պարտքի մասը գնելու դիմաց, որն արժե 2-3 մլրդ եվրո: Սակայն դա ճիշտ չէ, ավելի ճիշտ, այնքան էլ ճիշտ չէ: Իրականում, Խոսքը թուրք-ադրբեջանական համատեղ օպերացիայի մասին է, որը ուղղակիորեն կապված է Հունգարիայի կողմից 15 մլրդ եվրո արժողությամբ վարկի ստացման հետ»,-գրում է ադրբեջանական haqqin.az կայքը:
Ներկայումս Հունգարիան պատրաստվում է Ադրբեջանից և Թուրքիայից ստանալ կարճաժամկետ պարտք` 3 մլրդ դոլար արժողությամբ պետական պարտատոմսերի հիման վրա, որի տեղափոխմամբ զբաղվելու է թուրքական բրոքերական կազմակերպությունը: Այս մասին 2012թ օգոստոսի 2-ին հայտարարություն է տարածել Reuters-ը:
Իր հերթին «Նեպսաբադշաղ» պարբերականը գրում էր, որ օգոստոսի 4-ին պետական պարտքի կառավարման հունգարական կենտրոնը հաղորդել է, որ պետական պարտատոմսերի բացթողում չի լինի, քանի դեռ Հունգարիան որոշում չի կայացրել պարտք վերցնել Արժույթի միջազգային հիմնադրամից:
«Պարտատոմսերի իրացման խնդիրը անմիջականորեն կապված է Հունգարիայի կողմից ԱՄՀ-ից խնդրվող վարկի ստացման հետ:
Հունգարիայի կողմից ԱՄՀ-ի 15 մլրդ եվրո արժողությամբ վարկի ստացման վերաբերյալ բանակցությունները դժվար են առաջ գնում: Արևմուտքում, կարծես թե որոշել են, որ գումարը պետք է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին` 2014-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի համար: Ներկայումս Հունգարիայի ֆինանսական կայունությունը վտանգի տակ է: 2012թ գնաճի ամենաբարձր մակարդակը ԵՄ երմրների թվում, գրանցվել է այս երկրում` 5,7 տոկոս:»
Եթե Հունգարիան կարողանա ստանալ ԱՄՀ վարկը, ապա կկարողանա հանգիստ որոշել` վերադարձնել ադրբեջանա-թուրքական վարկը, թե ոչ:
Բացի բարոյական բավարարվածությունից, այս գործորքը կարող է Ադրբեջանին բերել նաև նյութական շահաբաժին: Հունգարիան Հունաստան չէ, ճգնաժամն էլ աստիճանաբար նահանջում է, իսկ հունգարական պարտքի մի մասը գնելու փաստը ողջ հունգարական պարտքն ավելի լիկվիդային կդարձնի»,-գրում է haqqin.az:
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովը օրերս արտահանձնվել է Ադրբեջանին, որտեղ նրան ներում է շնորհվել երկրի նախագահի կողմից:

3 September 2012 - 16:29 AMT
“В Армении утверждают, что Рамиль Сафаров был освобожден в обмен на покупку Азербайджаном части венгерского госдолга на €2-3 млрд. Однако это неправда, или, точнее, не совсем правда. В действительности, речь идет о совместной азербайджано-турецкой операции, которая имеет прямое отношение к получению Венгрией кредита от МВФ на €15 млрд”, – пишет азербайджанский сайт haqqin.az.
В настоящее время Венгрия готовится получить краткосрочный займ у Азербайджана и Турции на основе государственных облигаций на сумму $3 млрд, размещением которых будет заниматься брокерская фирма из Турции. Сообщение об этом распространило 2 августа 2012 года Reuters.
В свою очередь газета "Непсабадшаг" («Népszabadság» — «Народная свобода», центральный орган Венгерской социалистической рабочей партии), писала, что 4 августа венгерский Центр управления государственным долгом (llamadssg Kezel Kzpont – KK) сообщила, что выпуска гособлигаций не будет до решения о займе Венгрии от Международного валютного фона. Тогда только что прошел первый раунд переговоров Венгрии с МВФ. А 24 августа директор венгерского KK подтвердил, что выпуска облигаций не будет без решения вопроса по займу от МВФ.
“Проблема реализации облигаций непосредственно связана с получением Венгрией запрашиваемого кредита МВФ. Переговоры о получении Венгрией кредита МВФ в €15 млрд. идут со скрипом. На Западе похоже решили, что деньги нужны премьер-министру Венгрии Виктору Орбану на предвыборную кампанию на предстоящих в Венгрии в 2014 году парламентских выборах.
В настоящее время финансовая стабильность в Венгрии находится под угрозой. У Венгрии в июле 2012 года был самый высокой уровень инфляции среди стран ЕС – 5,7%. В этих условиях азербайджанский займ (действительный или мнимый), становится еще одной точкой опоры для венгерского правительства при возобновлении в сентябре переговоров с МВФ о будущем кредите для Венгрии. В этом отношении значение "азербайджанского займа" более существенно, чем, если бы Венгрия просто получила эти €2-3 млрд.
Если Венгрия сумеет получить кредит МВФ (эта вероятность подкреплена турецко-азербайджанским кредитом), то сможет уже спокойно решать – возвращать азербайджано-турецкий кредит или нет.
Кроме получения морального удовлетворения, эта сделка может принести Азербайджану и материальные дивиденды. Венгрия – это не Греция, да и кризис уже понемногу рассасывается, а сам факт покупки части венгерских долгов сделает весь венгерский долг более ликвидным”, – пишет haqqin.az.
Убийца армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиль Сафаров на днях был экстрадирован в Азербайджан, на следующий день был помилован указом президента, получил звание майора, квартиру и жалование за последние 8 лет. В ответ на это Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией.