4 Սեպտեմբեր 2012 - 08:46 AMT
«Եթե Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիային և դրա շուրջ զարգացումներին միջազգային կառույցները որևէ կերպ չարձագանքեն, այն է` Ադրբեջանին չպատժեն, մենք կարող ենք ասել, որ նույն հաջողությամբ այդ կառույցների մեջ կարող է ընդգրկվել աֆրիկյան որևէ մարդակեր ցեղախումբ»: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը, հավելելով, որ այս ամենը ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը վարում է սիստեմատիկ հայատյացության քաղաքականություն և «դաստիարակում է հանցագործ հասարակություն»:
«Վստահ կարելի է ասել նաև, որ Ադրբեջանը տանուլ է տալիս արտաքին քաղաքական հարցերում և որ Ալիևները չեն յուրացրել դիվանագիտության տարրական դասերը», – ասաց մասնագետը:
Անդրադառնալով ադրբեջանական հասարակության արձագանքին, թուրքագետը զուգահեռներ տարավ Թուրքիայի հասարակության հետ և ասաց, որ այս երկու հասարակություններում հանցագործների հերոսացումը սովորական երևույթ է` նույնը տեղի ունեցավ Թուրքիայում` Օգյուն Սամաստի հետ:
«Եվրոպան պետք է մտահոգվի, որ եվրոպական արժեքներն իրեն վերագրող պետությունը հանցագործի անունով փողոց է անվանակոչում, դպրոց կամ թատրոն», – ասաց թուրքագետը:

“Если международные структуры никак не отреагируют на экстрадицию Рамиля Сафарова и дальнейшее развитие событий, т.е., Азербайджан не будет наказан, мы можем спокойно сказать, что с тем же успехом членом этих структур может стать любое африканское племя людоедов”. Об этом 4 сентября во время встречи с журналистами сказал тюрколог Рубен Мелконян, добавив, что все эт события доказали, что Азербайджан ведет систематическую арменофобную политику и “воспитывает преступное общество”.
“С уверенностью можно сказать, что Азербайджан в вопросах внешней политики проигрывает, и что Алиевы не усвоили элементарных уроков дипломатии”, – сказал специалист.
Говоря о реакции азербайджанского общества, тюрколог провел параллели между ним и турецким обществом, сказав, что как в азербайджанском, так и в турецком обществе героизация преступников стала обычным делом, то же произошло в Турции с Огюном Самастом.
“Европа должна задуматься над тем, что в Азербайджане именем убийцы называют улицу, школу или театр”, – сказал тюрколог Рубен Мелконян.