4 September 2012 - 10:49 AMT
ՌԴ Հանրային պալատի միջազգային համագործակցության և հանրային դիվանագիտության գծով միջհանձնաժողովային աշխատանքային խմբի ղեկավար Ալեքսանդր Սոկոլովը վրդովված է Սաֆարովի արտահանձնմամբ և ներմամբ:
«Վրդովմունք է առաջացնում այն փաստը, որ ներում է շնորհվել ցինիկ և դաժան սպանություն կատարած մարդասպանին: Հունգարիայի և Ադրբեջանի գործողություններն անհնար է արդարացնել թշնամանքով կամ ցանկացած այլ փաստարկով»,-հայտարարել է Ալեքսանդր Սոկոլովը:
Սոկոլովը հայտարարել է, որ դա կարող է «արտաքին ոչ տարածաշրջանային գերտերության» կանխամտածված քայլը լինել, ղարաբաղյան հակամարտության էսկալացիայի, բազմազգ Ռուսաստանի ներքին կյանքի ու տարածաշրջանում ընդհանուր իրավիճակի ապակայունացման նպատակով:
«Պատահական չէ, որ այս իրադարձությունները ծավալվում են, ինչպես և վրաց-օսական հակամարտությունը, ԱՄՆ նախագահի ընտրությունների շեմին, Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես Սիրիայում ու Իրանում իրավիճակի սրման ֆոնի վրա»,-ասել է նա:
Նա խստորեն դատապարտել է «Սաֆարովի հերոսացումը»: «Անթույլատրելի եմ համարում նման գործողությունները, որոնք կարող են ատելության նոր աճի պատճառ դառնալ տարածաշրջանում: Այս իրավիճակի պատանդներն են դառնում միլիոնավոր մարդիկ, որ ապրում են աշխարհի տարբեր երկրներում, այդ թվում Ռուսաստանում բնակվող միլիոնավոր հայերն ու ադրբեջանցիները: Կոչ եմ անում ՌԴ հայազգի և ադրբեջանցի քաղաքացիներին չփոխանցել քաղաքական ղեկավարության գնահատականը հասարակ մարդկանց վրա: Դիմում եմ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ժողովրդներին՝ կոչ անելով թույլ չտալ, որ հակամարտությունը հասնի թեժ փուլի, հակազդել «մեծ քաղաքականության» անսկզբունքային խաղացողներին, որոնք փորձում են ձեզ հրահրել թշնամանքի ու ատելության»:

4 September 2012 - 10:08 AMT
Руководитель межкомиссионной рабочей группы Общественной Палаты России по международному сотрудничеству и общественной дипломатии Александр Соколов возмущен помилованием в Азербайджане Рамиля Сафарова, приговореннего в Венгрии к пожизненному тюремному заключению за убийство «с особой жестокостью» гражданина Республики Армения Гургена Маргаряна.
«Вызывает возмущение факт помилования преступника, совершившего циничное и жестокое убийство. Решения венгерских и азербайджанских властей невозможно оправдать мотивами вражды или любыми иными доводами», — заявил Александр Соколов.
Соколов заявил о возможности спланированной операции «внешней нерегиональной державы» с целью эскалации карабахского конфликта, а также о попытке ослабления влияния Российской Федерации в Закавказье, дестабилизации внутренней жизни многонациональной России и обстановки в регионе в целом.
«Неслучайно данные события разворачиваются, как и грузино-югоосетинский конфликт, накануне президентских выборов в США, на фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке, в частности вокруг Сирии и Ирана», — отметил член ОП.
Общественник выступил «категорически против героизации преступления Сафарова».
«Считаю недопустимыми подобные действия, способные спровоцировать новый виток ненависти в регионе, еще не залечившем старые тлеющие раны конфликта. Заложниками данной ситуации становятся множество людей, проживающих в разных странах мира, в том числе миллионы азербайджанцев и армян России. Призываю граждан Российской Федерации, армян и азербайджанцев России не переносить оценку действий политического руководства на простых людей, которые непричастны к принятию подобных решений, и прилагать все усилия для поддержания мира и согласия в отношениях между общинами. Обращаюсь к народам Армении и Азербайджана с призывом не позволить довести конфликт до горячей стадии, противодействовать беспринципным попыткам игроков „большой политики“ подтолкнуть вас к ненависти и вражде», — заключил Соколов.