4 September 2012 - 12:52 AMT
Սեպտեմբերի 4-ին Կիևում Հունգարիայի դեսպանատան մոտ տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման ու նրան ներում շնորհելու վերաբերյալ: Ինչպես հայտնում է Analitika.at.ua-ն, ակցիային մասնակցել են հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, իրավապահներ, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ակցիայի ավարտին, Հունգարիայի դեսպանատանը հանձնվեց հանրահավաքի մասնակիցների ուղերձը, որտեղ մանրամասն ներկայացվեց Ուկրաինայի հայերի բողոքը հայ սպայի մարդասպանին ազատ արձակելու դեմ: Բողոքի ակցիաներ կանցնեն Ուկրաինայի բոլոր քաղաքներում, որտեղ կան Հունգարիայի ներկայացուցչություններ:
Այսօր տեղի կունենա նաև Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանի հանդիպումը Ուկրաինայի ԱԳ փոխնախարար Ռուսլան Դեմչենկոյի հետ:

4 September 2012 - 12:25 AMT
4 сентября у посольства Венгрии в Киеве состоялась акция протеста в связи с экстрадицией в Азербайджан и помилованием убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. Как сообщает Analitika.at.ua, в акции приняли участие представители общественных организаций, правозащитники, представители армянской диаспоры.
По завершении акции, в посольство Венгрии было передано обращение участников митинга, где был подробно представлен протест армян Украины против освобождения убийцы армянского офицера. Акции протеста пройдут во всех городах Украины, где есть официальные представительства Венгрии.
Сегодня также намечается встреча посла Республики Армения в Украине Андраника Манукяна с первым заместителем главы МИД Украины Русланом Демченко.
Ранее свое возмущение освобождением убийцы высказали Армянские журналисты Украины, Международная общественная организация "Гражданский союз".