4 Սեպտեմբեր 2012 - 14:29 AMT
2012թ ԵՊՀ ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման գործընթացի շրջանակներում մեկնարկել է ինքնագնահատման գործընթացը
2012 թ. մեկնարկել է ԵՊՀ ինստիտուցիոնալ (բուհական) հավատարմագրման շրջանակներում ընթացող ինքնավերլուծության (ինքնագնահատման) գործընթացը: Գործընթացն իրականացվում է ՀՀ կառավարության կողմից 2011 թ. հունիսի 30-ին հաստատված ՀՀ միջին եւ բարձրագույն մաuնագիտական հիմնական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուuումնական հաuտատությունների պետական հավատարմագրման կարգի համաձայն:
Ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման գործընթացն իրականացվում է 3 հաջորդական փուլերով`ենթակառուցվածքային կարողությունների ներքին գնահատում ուuումնական հաuտատության կողմից (ինքնավերլուծություն),ինքնավերլուծության արտաքին գնահատում փորձագիտական խմբի կողմից` uահմանված չափորոշիչներին եւ չափանիշներին համապատաuխան (փորձաքննություն),ինքնավերլուծության եւ փորձաքննության արդյունքների հիման վրա Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի (ՈԱԱԿ) Հավատարմագրման հանձնաժողովի կողմից դրական, պայմանական կամ բացաuական եզրակացության մաuին որոշման ընդունում:
Հավատարմագրման եւ ընդհանրապես որակի ապահովման գործընթացներին աջակցելու նպատակով Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվում է Հայաստանի որակի ապահովման տեխնիկական աջակցության «ԱՐՔԱՏԱ» ծրագիրը (Armenia Quality Assurance Technical Assistance project, ARQATA), որն իրագործվում է ՈԱԱԿ-ի եւ NVAO (Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie) նիդեռլանդական անկախ հավատարմագրող կազմակերպության համատեղ ջանքերով: Ներկայումս ակտիվորեն ընթանում են ԵՊՀ ինքնավերլուծության աշխատանքները: Ինքնավերլուծությունն իրականացվում է համաձայն է ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված ենթակառուցվածքային (բուհական) հավատարմագրման 10 չափանիշների: Երեք չափանիշների ուղղությամբ ինքնավերլուծության աշխատանքներն ավարտվել են դեռեւս մայիսին, իսկ համապատասխան զեկույցի նախնական տարբերակը անգլերեն եւ հայերեն լեզուներով ներկայացվել է ՈԱԱԿ-ին : Հունիս ամսից ինքնավերլուծության եւս յոթ աշխատանքային խմբեր են գործում, որոնք պատրաստելու են զեկույցներ մնացած յոթ չափանիշների ուղղությամբ: Նախատեսվում է մինչեւ տարեվերջ ավարտել ինքնավերլուծության ընդհանուր ամփոփ զեկույցը` բոլոր 10 չափանիշների ուղղությամբ:
Այս տարվա ընթացքում նիդեռլանդական NVAO կազմակերպության կողմից տրամադրվում է խորհրդատվություն եւ կազմակերպվում են վերապատրաստումներ ինքնավերլուծության գործընթացի իարկանացման եւ համապատասխան զեկույցի պատրաստման համար: Երկրորդ փուլով NVAO կազմակերպության երկու ներկայացուցիչ ներգրաված է լինեու ԵՊՀ փորձագիտական գնահատման խմբի կազմում (զեկույցի ուսումնասիրություն, փորձագիտական այց, եզրակացության պատրաստում):
Բուհերի հավատարմագրման այս գործընթացը նորություն է ՀՀ-ի համար: Ըստ էության ներկայումս Հայաստանում իրականացվում է պիլոտային հավատարմագրման գործընթաց` հաշվի առնելով միջազգային առաջատար փորձը: Այս գործընթացը իրականացվում է միջազգային համագործակցության շրջանակներում: Հաճախ այս հանգամանքը պատճառ է դառնում, որպեսզի ողջ գործընթացն ընկալվի իբրեւ միջազգային հավատարմագրում, ինչը, բնականաբար, չի համապատասխանում իրականությանը : Սեպտեմբեից ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունը «Երեւանի համալսարան» թերթի, ԵՊՀ կայքի եւ այլ միջոցներով պարբերաբար կլուսաբանի հավատարմագրման գործընթացի ընթացքը և արդյունքները: Համաձայն հաստատված ժամանակացույցի նախատեսվում է, որ այն կավարտվի 2013 թվականի հունիսին, հաղորդում է ԵՊՀ մամուլի ծառայությունը:

4 Сентябрь 2012 - 14:10 AMT
В 2012 году начался процесс самооценки в рамках институциональной (вузовской) аккредитации Ереванского государственного университета (ЕГУ). Процесс осуществляется в соответствии с утвержденным правительством РА 30 июня 2011 г. порядком государственной аккредитации учебных заведений, проводящих основные средние и высшие образовательные программы.
Процесс институциональной аккредитации проводится в три этапа: внутреннее оценивание учебным заведением инфраструктурных возможностей (самоанализ), внутреннее оценивание самоанализа экспертной группой в соответствии с установленными критериями и стандартами (экспертиза), принятие на основе результатов самоанализа и экспертизы положительного, условного или отрицательного решения Аккредитационной комиссии Национального центра обеспечения качества специального образования.
В целях содействия процессу аккредитации и обеспечения качества вообще, при финансировании Всемирного банка и благодаря усилиям Национального центра обеспечения качества специального образования и NVAO (Nederlands-Vlaamse Accreditatieorganisatie) проводится программа технической поддержки обеспечения качества Армении «АРКАТА» (Armenia Quality Assurance TechnicalAssistance project, ARQATA).
В настоящее время проходят работы по самоанализу. Самоанализ проводится в соответствии с 10 критериями инфраструктурной (вузовской) аккредитации, который будет закончен до конца года.
В течение этого года организацией NVAO предоставляется консультация и организуется переподготовка по проведению процесса самооценки и подготовке соответствующего доклада. Во втором туре два представителя компании NVAO будут включены в состав группы эскпертного оценивания ЕГУ (изучение доклада, визит экспертов, подготовка заключения).
Надо отметить, что в настоящее время в Армении проходит процесс пилотной аккредитации при учете опыта международных лидеров. Данный процесс проводится в рамках международного сотрудничества. Часто это обстоятельство становится причиной того, что весь процесс воспринимается как международная аккредитация, что, конечно же, не соответствует действительности. В соответствии с утвержденным графиком планируется, что процесс окончится в июне 2013 года, сообщает пресс-служба ЕГУ.