Սաֆարովի էքստրադիացիայի և ներման հետ կապված միջազգային արձագանքը ադեկվատ չէր:
Նման կարծքի այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՅԴ բյուրոյի Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը:
Բանախոսը կարծում է, որ բոլոր արձագանքներն ու գնատահականները լղոզված էին. «Կային մի քանի արձագանքներ, որոնք մոտ էին ադեկվատ լինելուն, սակայն չկար մեկը որը ամբողջությամբ արձանագրեր խնդիրը» :
Ըստ Մանոյանի` այստեղ խնդիրը ոչ միայն մարդասպանին էքստրադիցիայի ենթարկելու և ներում շնորհելու մեջ է, այլև նրա, որ միջազգային հանրությունը չի արձանագրում, որ մարդասպանությունը տեղի է ունեցել ազգային հողի վրա և, որ այդ արարաքը հերոսացվում է Ադրբեջանի կողմից. «Հայաստանը պետք է բոլոր միջազգային ատյաններից, որոնք կապ ունեն Արցախի հետ, պահանջի հստակ գնահատկան» :
Մանոյանը նշեց նաև, որ ինքը մտահոգված է երեկ ԱԺ-ում Էդվարդ Նալբանդյանի ելույթից. «Վախենում եմ, որ արդեն իսկ եղած միջազագային արձագանքով գոհանան Հայաստանի իշխանությունները և դադարեցնեն այն մեծ բողոի ալիքը, որը բարձրացել է ողջ միջազգային հանրության մոտ և իրենք արդեն խոչընդոտեն այդ գործընթացներին» :

6 Сентябрь 2012 - 10:23 AMT
Международная реакция по поводу экстрадиции и помилования Сафарова была неадекватной. Об этом 6 сентября во время встречи с журналистами сказал глава центрального офиса “Ай Дат” АРФ “Дашнакцутюн” Киро Маноян. Докладчик считает, что все отзывы и оценки были несколько смазанными и неясными.
“Было несколько отзывов, близких к адекватным, однако не было но одного, который бы констатировал проблему полностью”.
По словам Манояна, здесь проблема не только в экстрадиции и помиловании убийцы, но и в том, что международная общественность не констатирует, что убийство произошло на национальной почве, и этот поступок героизируется Азербайджаном.
Киро Маноян также отметил, что он весьма озабочен вчерашним выступлением Эдварда Налбандяна на внеочередном парламентском заседании. “Боюсь, что власти Армении удовлетворятся уже имеющейся международной реакцией и приостановят ту волну протеста, которая поднялась в мире, и они сами помешают этому процессу”.