Այսօր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը այցելել է Երևանի պետական համալսարան, որից հետո՝ ՀՀ նախագահի նստավայր է մեկնել: Նստավայր ուղևորվելուց առաջ նա մի քանի գրառում է արել Twitter-ի իր էջում. «Հարավային Կովկասը կարող է զարգացնել իր ներուժը, սակայն դրա համար հարկավոր է, որ լուծում ստանա ղարաբաղյան խնդիրը»: «Լարվածությունը Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերություններում պետք է նվազեցվի, հարկավոր է աջակցել տարածաշրջանային հաշտեցմանն ու համագործակցությանը»,-գրել է Ռասմուսենը՝ հավելելով, որ «Հայաստանը կարևոր գործընկեր է ՆԱՏՕ-ի համար: Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր ավանդը Աֆղանստանում և Կոսովոյում մեր առաքելությունների կատարման գործում»: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը ևս մի քանի գրառում է կատարել.
«Մենք պետք է կոտրենք հին պատնեշները Հարավային Կովկասում և հաշտեցման նոր կամուրջներ կառուցենք»:
«Ես խորապես մտահոգված եմ ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի ներմամբ: Այն, ինչ նա գործել է, սարսափելի հանցագործություն է, որի համար նա չպետք է փառաբանվի»:
«Ներում շնորհելով Ռամիլ Սաֆարովին՝ Ադրբեջանը կորցրեց վստահությունը, ինչը չի նպաստում խաղաղ գործընթացին»:
«Հակամարտությունը հայ և ադրբեջանական կողմերի միջև չպետք է կրկնվի: Հարկավոր է նվազեցնել լարվածությունն ու քայլեր ձեռնարկել, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանային համագործակցությանն ու հաշտեցմանը»:
«Ես շատ ուրախ եմ առաջին անգամ այցելելով Հայաստան: Շնորհակալ եմ նախագահ Սերժ Սարգսյանին դրական և կառուցողական խորհրդակցության համար»:
«ՆԱՏՕ-ն և Հայաստանը կարևոր գործընկերներ են: Մենք կարող ենք ավելի ամուր գործընկերություն ունենալ ապագայում»:

Сегодня генеральный секретарь НАТО Андерс фог Расмуссен посетил Ереванский государственный университет, после чего отправился в резиденцию президента Армении Сержа Саркисяна. До того, как отправиться в резиденцию, он сделал несколько заметок на своей странице в Twitter: “Южный Кавказ может достичь развития своего потенциала, но для этого необходимо решить нагорно-карабахский конфликт”. “Напряжение в отношениях Армении и Азербайджана должно быть снижено, и нужно поддерживать региональное примирение и сотрудничество”, – написал Расмуссен, добавив, что “Армения является важным партнером для НАТО. Мы высоко ценим ее ваш вклад в нашу миссию в Афганистане и Косово”. Вот еще некоторые из твитов генерального секретаря:
“Нам нужно сломать старые барьеры недоверия в Южном Кавказе и построить новые мосты примирения”.
“Я глубоко обеспокоен тем, что азербайджанского офицера Рамиля Сафарова решили помиловать. То, что он совершил – это страшное преступление, за это его не должны прославлять”.
“Помиловав офицера Рамиля Сафарова, Азербайджан потерял доверие, что не способствует мирному процессу”.
“Не должно быть возврата к конфликту между армянской и азербайджанской сторонами. Нужно уменьшить напряженность и должны быть предприняты шаги, содействующие региональному сотрудничеству и примирению”.
“Я очень рад в первый раз посетить Армению. Я благодарю президента Сержа Саргсяна за позитивное и конструктивное совещание”.
“ НАТО и Армения являются важными партнерами. У нас есть возможность построить еще более сильное партнерство в будущем”.