6 September 2012 - 14:11 AMT
Շարունակվում են հրապարակումները Ռամիլ Սաֆարովի հրեշավոր հանցագործության մասին, արդեն բազում պարբերականներ իրենց էջերում հայտնել են վերաբերմունքը այս փաստի վերաբերյալ: Ananlitika.at.ua-ն բերում է «Ռեվիզոր» պարբերականի նյութը, որտեղ նույնպես մանրամասն «անդրադարձ» է կատարվում «Սաֆարովի գործին»:
«Հայաստանի ու Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ները ցասումնալից հայտարարություններ են տարածել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կողմից Սաֆարովին ներում շնորհելու փաստի առնչությամբ:
2004թ. փետրվարի 19-ին լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը Բուդապեշտում գազանաբար կացնահարվեց ադրբեջանցի սպա, ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Երկուսն էլ Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված անգլերեն լեզվի դասընթացներին: 2006թ. ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի: Եվ հանկարծ օգոստոսի 31-ին Սաֆարովն արտահանձնվում է Ադրբեջանին ու…ներում ստանում Ալիևի հրամանագրով:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին:
Ի՞նչ կարող եմ ասել: Մադյարներն, անշուշտ, մարդասպանին հանձնում էին, ձևականորեն վստահություն հայտնելով, որ նա կշարունակի կրել պատիժը, սակայն հաիզվ թե պատկերացնում էին, որ նրան այնտեղ ազգային հերոս կդարձնեն:
Մի պահ մտածեք՝ մի ամբողջ ազգ փառաբանում է որպես հերոսի զինվորականի, որը ստոր և վախկոտ ձևով կացնահարել է քնած թշնամուն…Սպանված Մարգարյանը չէր հրկիզել ադրբեջանական գյուղերը, ցեղասպանություն չէր գործել, և ընդհանրապես, անձամբ ոչ մի կապ չուներ Սաֆարովի հետ:
Իսկ ադրբեջանցի «զինվորը» նույնիսկ համարձակություն չի ունեցել հիպոթետիկ թշնամու հետ ազնիվ կռվի դուրս գալու: Ամեն ինչ արել է այնպես, ինչպես կաներ ստահակը, որը գիտի, որ չի կարող պայքարել դեմ առ դեմ:
Նման «հերոսից» կարելի է միայն ամաչել, սակայն Ադրբեջանն ամեն ինչ արեց Սաֆարովին բանտից հանելու համար: Եվ հանեց՝ փոխարենը գնելով 3 մլրդ դոլարի հունգարական պարտատոմսեր:
Ո՞ւր է գլորվում այնպիսի «հերոսներ» հռչակող ազգը, որոնց համար կարելի է միայն ամաչել: Ո՞ւր կհասցնի երկիրն այն իշխանությունը, որը փրկագին է վճարում սովորական վախկոտ մարդասպանների համար:
Եվ դա գործնականում անխուսափելի է դարձնում արյունալի վակխանալիան երբեմնի եղբայրական ժողովրդների միջև»:

Продолжаются публикации о чудовищном преступлении Рамиля Сафарова, уже множество изданий на своих страницах выразили свое отношение к данному факту. Ananlitika.at.ua приводит материал издания “Ревизор”, где также в подробностях рассказывается о "деле Сафарова".
«МИДы Армении и Франции распространили гневные заявления по поводу помилования президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна.
Как известно, в 2004 году Маргарян участвовал в трехмесячных англоязычных курсах программы НАТО «Партнерство во имя мира» в Будапеште. Ранним утром 19 февраля он был убит. Азербайджанский офицер Рамиль Сафаров (откомандированный на те же «мирные» курсы) – нанес 16 ударов топором по лицу спящего однокурсника. Венгерским судом убийца был приговорен к пожизненному заключению без права помилования в течение 30 лет. И вдруг 31 августа Сафаров был экстрадирован на родину и… помилован указом президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В связи с экстрадицией Сафарова президент Армении Серж Саргсян объявил о прекращении дипотношений с Венгрией.
Что тут сказать? Мадьяры, конечно же, отдавали убийцу, формально выражая уверенность, что тот отсидит свой срок, но вряд ли они не отдавали себе отчет в том, что последний там чтится как национальный герой. Местный блоггер, скрывающийся под ником petrovchik, пишет что «сейчас, после возвращения Сафарова на Родину, культ его личности может сравниться разве что с культом личности самого президента Ильхама Алиева.
Вдумайтесь на секунду – целая нация славит как героя военного, который трусливо и подло в ночи зарубил спящего врага… Убитый Маркарян не жег азербайджанских деревень, не творил геноцид, и вообще лично не имел никакого отношения к Сафарову.
А азербайджанский вояка даже не нашел в себе духу сразится с гипотетическим врагом по-честному. Сделал все так, как делает подлец, знающий, что неспособен бороться в открытую.
Такого "героя" можно лишь стыдиться, но Азербайджан всеми силами пытался вызволить Сафарова из тюрьмы. И вызволил-таки, в обмен на это купив венгерских облигаций на $3 млрд.
Куда катится нация, которая возводит на пьедестал подобных персон? Куда заведет страну власть, выкупающая и обласкивающая обыкновенных трусливых убийц?
А ведь самое страшное заключается в том, что на всем этом растут дети, для которых самое грязное убийство становится патриотичным поступком и примером для подражания.
И это делает новую большую кровавую вакханалию между некогда братскими народами практически неизбежной».