Եթե Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, ապա սկիզբ կդնի նրա միջազգային ճանաչման գործընթացին: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը: Ըստ նրա, եթե մեր երկիրը չի ճանաչում դա, ապա չեն ճանաչի և մյուս երկրները:
Լրագրողների այն մտավախությանն ի պատասխան, թե Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաճմամբ կվերսկսվի պատերազմը, Մարտիրոսյանն ասաց, որ դա տեղի չի ունենա, որովհետև Ադրբեջանն առանց առիթի էլ կսկսի պատերազմը, եթե վստահ լինի, որ կհաղթեն:
Հաշվի առնելով վերջին իրադարձությունները, կուսակցության փոխնախագահը գտնում է, որ Հայաստանը չպետք է հավատա որևէ մեկին, այլ իր հույսը պետք է դնի միայն իր վրա:

Если Армения признает независимость Нагорно-Карабахской Республики, это положит начало процессу международного признания. Об этом во время пресс-конференции сказал заместитель председателя партии “Наследие” Армен Мартиросян. По его словам, если Армения не признает независимость Карабаха, то ее не признают и другие страны.
В ответ на опасения журналистов, что признанием независимости со стороны Армении независимости НКР может возобновиться война, Армен Мартиросян сказал, этого не произойдет, поскольку Азербайджан и безо всякой причины может начать войну, если будет уверен, что победит.
Учитывая последние события, Армен Мартиросян считает, что Армения не должна верить никому, а надеяться только на себя.