7 Սեպտեմբեր 2012 - 08:58 AMT
Սեպտեմբերի 6-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Շվեդիայի միգրացիայի և ապաստանի քաղաքականության նախարար Թոբիաս Բիլսթրյոմին, ով Երևան է ժամանել մասնակցելու «Աջակցություն Միգրացիոն պետական ծառայությանը՝ ամրապնդելու միգրացիոն կառավարումը Հայաստանում» ծրագրի մեկնարկը ազդարարող համաժողովին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է Շվեդիայի հետ համակողմանի հարաբերությունների զարգացումը` ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթություններում: Նախարարը նաև հավելեց, որ պարբերական հանդիպումները իր շվեդ գործընկերոջ՝ Կարլ Բիլդտի հետ հնարավորություն են ընձեռում ապահովել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության պարբերականությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Բիլսթրյոմը նույնպես նշեց, որ Շվեդիան դիտարկում է Հայաստանը որպես կարևոր գործընկեր և գոհունակություն հայտնեց երկկողմ ակտիվ զարգացող փոխգործակցության առնչությամբ և ընդգծեց, որ իր այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կխթանեն համագործակցությունը նաև միգրացիոն բնագավառում:
Զրուցակիցները քննարկեցին Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը, ինչպես ԵՄ կառույցների, այնպես էլ ԵՄ անդամ պետությունների հետ ակտիվորեն զարգացնում է համագործակցությունը միգրացիայի բնագավառում:
Հանդիպմանը անդրադարձ կատարվեց նաև Հայաստանի և ԵՄ միջև Շարժունակության շուրջ գործընկերության համատեղ հռչակագրի դրույթների իրագործմանը, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման գործընթացին, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

7 Сентябрь 2012 - 08:58 AMT
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с министром по вопросам миграции Швеции Тобиасом Билльстромом, который прибыл в Ереван для участия в мероприятии, посвященном началу программы «Содействие государственной миграционной службе; развития миграционного управления в Армении».
В ходе встречи Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает большое значение развитию всесторонних отношений со Швецией. Он также добавил, что периодические встречи со шведским коллегой Карлом Бильдтом также предоставляют возможность обеспечить должный уровень политического диалога между двумя странами.
В свою очередь Тобиасом Билльстром заявил, что Швеция рассматривает Армению как важного партнера, выразил удовлетворение активным развитием двустороннего взаимодействия и отметил, что достигнутые в ходе его визита договоренности будут способствовать развитию сотрудничества и в миграционной сфере.
Собеседники обсудили также вопросы сотрудничества Армения-ЕС. Глава МИД РА в этом контексте отметил, что Армения активно развивает сотрудничество в миграционной сфере как с самим Евросоюзом, так и странами-членами ЕС. Был также затронут вопрос облегчения визового режима между Арменией и ЕС.