7 September 2012 - 14:17 AMT
Արմեն Ռուստամյանը Փարիզում ասել է, որ դիմելու է ԵԽ՝ Սաֆարովի գործով արդարությունը վերականգնելու համար
Սեպտեմբերի 6-ին Փարիզում Հունգարիայի դեսպանատան առջև տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և ներման դեմ: Ակցիայի մասնակիցները դատապարտել են Հունգարիայի քաղաքականությունը Սաֆարովին արտահանձնելու համար և Ադրբեջանի, որը երբեք առիթը բաց չի թողնում Ղարաբաղի հարցում միջազգային օրենքները խախտելու համար, հայտնում է Nouvelles d'Arménie-ին:
Բողոքի ակցիային մասնակցել է նաև «Եվրոպա Էկոլոգիա-Կանաչներ» կուսակցությունից ընտրված եվրախորհրդարանական Միշել Ռիվազին, որը հայտարարել է, որ և Հունգարիան, և Ադրբեջանը պետք է պատասխան տան կատարվածի համար: Իր հերթին հանրահավաքի մասնակից ՀՀ ԱԺ անդամ Արմեն Ռուստամյանը հավաստիացրել է, որ դիմելու է Եվրոպայի խորհրդին՝ արդարությունը վերականգնելու համար:
Ակցիայի մասնակիցները Հունգարիայի դեսպան Լասլո Տրոչանիին են փոխանցել բողոքի նամակը, իսկ Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագաններ Մուրադ Փափազյանն ու Արա Թորանյանը քննարկել են ստեղծված իրավիճակը:

7 September 2012 - 14:05 AMT
Армен Рустамян на митинге в Париже заявил, что обратится в СЕ для восстановления справедливости в деле Сафарова
6 сентября перед посольством Венгрии в Париже состоялась акция протеста против экстрадиции и помилования убийцы армянского офицера – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова. Протестующие осудили политику Венгрии, экстрадировавшей Сафарова, а также Азербайджан, который никогда не упускает случая нарушить международные законы в вопросе Карабаха, сообщает Nouvelles d'Arménie.
В акции протеста приняла участие и европарламентарий от партии «Европа Экология – Зеленые» Мишель Ривази, которая заявила, что и Венгрия, и Азербайджан должна ответить за случившееся. В свою очередь присутствующий на митинге депутат парламента Армении Армен Рустамян заверил, что обратится в Совет Европы для восстановления справедливости.
Участники акции передали послу Венгрии Ласло Трочаньи письмо с протестом, а сопредседатели Координационного совета армянских организаций Франции Мурад Папазян и Ара Торанян обсудили сложившуюся ситуацию.