Վենետիկի 69-րդ կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը` «Ոսկե առյուծը», ստացել է հարավկորեացի ռեժիսոր Կիմ Կի Դուկի «Pieta» ֆիլմը, շաբաթ օրը` սեպտեմբերի 8-ին, հաղորդում է Agence France-Presse-ը: «Արծաթե առյուծը» ստացել է Փոլ Թոմաս Անդերսոնը «Վարպետը» ժապավենի համար:
«Վարպետը» ֆիլմում խաղացած դերասանները` Խոակին Ֆենիքսը և Ֆիլիպ Սեյմուր Հոֆմանը, կիսել են տղամարդու լավագույն դերի համար մրցանակը: Կնոջ լավագույն դերի համար մրցանակի է արժանացել իսրայելցի դերասանուհի Ադաս Յարոնը` Ռամա Բուրշտեյնի «Լցնել դատարկությունը» ֆիլմում աշխատանքի համար:
Վենետիկի 69-րդ միջազգային կինոփառատոնը տեղի է ունեցել օգոստոսի 29-ից սեպտեմբերի 8-ը: Ժյուրիի նախագահն է եղել ամերիկացի ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր Մայքլ Մաննը:

10 Сентябрь 2012 - 07:46 AMT
Главный приз 69-го Венецианского кинофестиваля – "Золотого льва" – получил фильм "Pieta" южнокорейского режиссера Ким Ки Дука, сообщает Agence France-Presse в субботу, 8 сентября. "Серебряного льва" – приз за лучшую режиссуру – получил Пол Томас Андерсон за ленту "Мастер".
Сыгравшие в "Мастере" актеры – Хоакин Феникс и Филип Сеймур Хоффман – разделили награду за лучшую мужскую роль. Приза за лучшую женскую роль была удостоена израильская актриса Адас Ярон за работу в фильме режиссера Рамы Бурштейн "Заполнить пустоту".
69-й Международный кинофестиваль в Венеции проходил с 29 августа по 8 сентября. Председателем жюри кинофорума был американский режиссер, сценарист и продюсер Майкл Манн.
Среди 18 фильмов основной конкурсной программы, боровшихся за "Золотого льва", были "Страсть" Брайана де Пальмы, "Беспредел 2" Такеши Китано, "К восхищению" Терренса Малика, а также лента российского режиссера Кирилла Серебренникова "Измена", передает Lenta.ru.