Սեպտեմբերի 26-28-ը Երևանում Վարդան Մամիկոնյանի արձանին հարող տարածքում առաջին անգամ անցկացվելու է «Երկրները` մեկ հարկի տակ» փառատոնը: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց փառատոնի կազմակերպիչ GMG Մեդիա գրուպի հիմնադիր տնօրեն Մարիամ Մանուկյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են 18 պետությունների (Իտալիա, Ֆրանսիա, Ուկրաինա, Արգենտինա և այլն) ապրանքներ: Այն ունենալու է արդյունաբերության, տնտեսական և մշակութային ուղղվածություն:
Ըստ Մանուկյանի, փառատոնի նպատակն է աջակցել Սիրիայի հայերին: Տարածքում դրվելու են արկղեր, որտեղ կարելի է հանգանակել ցանկացած գումար, որը կտրամադրվի Հայաստանում ապրող սիրիահայ ընտանիքներին: Այդ կապակցությամբ ստեղծվել է ցուցակ, ըստ որի և կլինի հանգանակության բաշխումը:
Բացի այդ, սիրիահայերին կտրամադրվի նաև ցուցահանդես- վաճառքից ստացված գումարի որոշ մասը: Սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչ Անի Զեյթունցյանը նշեց, որ իրենց գլխավոր խնդիրը կեցության հարցն է: Ըստ նրա, սառեցված են նրանց բանկային հաշիվները, և մարդիկ չեն կարողանում ստանալ իրենց գումարները, որպեսզի կարողանան տնօրինել, Հայաստանում տուն գնել, կամ իրականացնել իրենց գործունեությունը Հայաստանում: Սառեցված են նաև եվրոպական բանկերում նրանց հաշիվները, և այստեղից չեն կարողանում գումարներ ավելացնել այդ հաշվին, կամ հանել:
Փառատոնն իր բնույթով լինելու է էթնիկ: Պաշտոնական բացմանը ներկա կլինեն պետական այրեր, որոնց կդիմավորեն աղ ու հացով:
Նմանատիպ փառատոն Հայաստանում երբևէ չի անցկացվել: Փառատոնն ունի ճանաչողական բնույթ: Ըստ կազմակերպիչների, այն կնպաստի տարբեր երկրների ազգային մշակույթին, խոհանոցին և դրա յուրահատկություններին ծանոթանալուն: Փառատոնի ընթացքում լինելու է նաև ցուցահանդես-վաճառք, որն ընկերություններին հնարավորություն կտա ներկայացնելու իրենց արտադրանքը և վաճառելու այն:

10 Сентябрь 2012 - 08:55 AMT
С 26 по 28 сентября в Ереване на территории рядом с памятником Вардану Мамиконяну впервые будет проведен фестиваль “Страны под одной крышей”. Об этом во время пресс-конференции сказала организатор фестиваля, основатель и директор “GMG Медиа групп” Мариам Манукян.
На выставке будут представлены виды продукции из 18 стан мира (Франция, Италия, Украина, Аргентина и др.). Она будет иметь промышленную, экономическую и культурную направленность
По словам Манукян, цель фестиваля – помочь сирийским армянам, проживающим в Армении. На территории будут поставлены ящики, в которых можно будет оставить сумму, предназначенную для помощи вернувшимся на родину семьям сирийских армян. По этому поводу создан список, согласно которому собранные средства будут распределены.
Кроме того, сирийским армянам будет предоставлена определенная сумма, полученная с выставки-продажи.
Представитель армянской общины Сирии Ани Зейтунцян отметила, что главной их задачей остается вопрос жилья. По ее словам, заморожены их банковские счета, и люди не могут получить свои деньги, чтобы распорядиться ими при необходимости, приобрести дома в Армении или начать какую-либо деятельность. Их счета заморожены и в европейских банках.
Фестиваль по своему существу будет этническим. На официальном открытии будут присутствовать государственные чиновники, которых встретят хлебом и солью.
До этого подобных фестивалей в Армении не проводилось. Он будет носить познавательный характер. По словам организаторов, он поможет познакомиться с национальной культурой, кухней и особенностями разных стран. В ходе фестиваля будет реализована выставка-продажа, которая позволит компаниям представить и продать свою продукцию.