«Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» (ղեկավար Տիգրան Հեքեքյան) երգչախումբն ավարտել է իր 40-օրյա շրջագայությունը Ճապոնիայի 18 քաղաքներում:
Տիգրան Հեքեքյանի խոսքով, Ճապոնական կողմն ապահովել էր բոլոր ծախսերը` ընդհուպ մինչև ապահովագրությունը: Գումարներ չեն խնայվել երեխաների սննդի և այլ կարիքներն ապահովելու համար: Նրա խոսքով, Ճապոնիան հայկական երգչախմբի համերգի համար 1 միլիոն դոլարի ծախս է արել:
Համերգաշրջանը նվիրված էր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 20, հայ գրատպության 500-ամյակին և Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելուն:
Հրավերն ուղարկել էր ճապոնական «Մին օն» կազմակերպությունը, որը տարեկան 1000 համերգ է կազմակերպում:
Հեքեքյանի խոսքով, Ճապոնիայի 1500-2200 տեղանոց համերգասրահներում կայացած համերգներն անցել են լեփ-լեցուն հանդիսականով, և ցնցել են բոլոր ներկաներին:
Բացի այդ, նա նշեց, որ ճապոնացիները շատ խստապահանջ հանդիսատես են, և շատ դժվար է նրանց ստիպել հուզվել կամ հոտընկայս ծափահարել, իսկ երգչախմբին դա հաջողվել է անել:
Համերգները սկսվել են 5-րդ դարի հայկական երաժշտության կատարմամբ, ավարտելով ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով:
Գեղարվեստական ղեկավարը նաև նշեց, որ ելույթներից մի քանիսը նվիրվել է Նագասակիի և Հերոսիմայի զոհերի հիշատակին: Նրանք հարգել են նաև անցած տարի Ճապոնիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժի զոհերի հիշատակը:

Хор “Маленькие певцы Армении” (руководитель Тигран Экекян) завершил свое 40-дневное турне по 18 городам Японии. По словам Тиграна Экекяна, японская сторона взяла на себя все расходы, вплоть до страховки. На питание и другие нужды детей японцы не экономили. По его словам, Япония потратила на армянский хор 1 миллион долларов.
Концертный сезон посвящен 20-летию установления дипломатических связей между двумя странами, а также 500-летию армянского книгопечатания и провозглашению Еревана всемирной столицей книги. Приглашение хор получил от известной японской организации “Мин он”, которая ежегодно организует 1000 концертов.
Экекян рассказал, что концерты проходили при полных залах и смогли поразить публику.
Кроме того, он отметил, что японцы – очень требовательная аудитория, и очень трудно заставить их аплодировать, стоя, а хору “Маленькие певцы Армении” это удалось.
Концерты начинались с исполнения армянской музыки 5-го века и заканчивались произведениями современных композиторов. Худрук Экекян также отметил, что некоторые из выступлений были посвящены памяти жертв Хиросимы и Нагассаки, они также отдали дань памяти жертвам разрушительного землетрясения Японии.