Հալեպի Նոր գյուղ թաղամասում տեղի ունեցած բախումների հետևանքով նախօրեին զոհվել է հայազգի Վարդան Բյուրքլյանը: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Սիրիահայերի աջակցության և օգնության էջի» հիմնադիր-ղեկավար Անահիտ Ադամյանը, ով կատարվածի մասին տեղեկացել էր Հալեպում բնակվող սիրիահայից:
«Մեր աղբյուրն ասում է, որ «Սիրիահայ շտապ օգնության» խումբը թեև շատ արագ օգնության է հասել, այնուհանդերձ, երիտասարդի կյանքը փրկել չի հաջողվել», – ասաց Ադամյանը:
Նա նշեց նաև, որ սեպտեմբերի 9-ին Նոր գյուղի շրջանում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով վնասվել են նաև տեղի հայերին պատկանող խանութներы, դրանցից մի քանիսն ամբողջովին քանդվել են:

Накануне в результате столкновений в квартале Нор Гюх в Алеппо погиб молодой армянский житель квартала Вардан Бюрклян. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала основатель-руководитель "Страницы помощи и содействия сирийским армянам" в Facebook Анаит Адамян, которая узнала о произошедшем от сирийского армянина, проживающего в Алеппо.
“Наш источник сообщает, что хотя группа “Армянская скорая помощь” и очень оперативно подоспела на помощь, однако жизнь молодого человека спасти не удалось”, – сказала Адамян.
Она также отметила, что 9 сентября в результате взрыва в районе Нор Гюх были повреждены и полностью разрушены магазины, принадлежащие местным армянам.