10 September 2012 - 14:22 AMT
Լիտվայի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ հայտարարություն են տարածել՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից հայ սպայի կացնահարության համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու վերաբերյալ:
Ըստ պատգամավորների, Սաֆարովի ներումը «կարող է այլ հանցագործությունների պատճառ դառնալ, հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին և կարող է ձախողել հաշտեցման գործընթացը Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև»:
Հայտարարությունը ստորագրել են Ազատականների շարժման ներկայացուցիչներ Ալգիս Կաշետան և Դալյա Կուոդիտեն, պահպանողականներ Մասյուլիսն ու Լոումանասը, «աշխատանքային կուսակցության անդամ» Դանգուտե Միկուտենեն, հայտնում է Դելֆին:

10 September 2012 - 14:04 AMT
Группа депутатов литовского парламента представила сообщение для международного сообщества, в котором выразила озабоченность в связи с решением президента Азербайджана Ильхама Алиева помиловать военного Рамиля Сафарова.
По мнению депутатов, помилование Сафарова, который топором зарубил армянского военного, "может повлечь за собой другие подобные преступления, противоречит нормам международного права и может провалить процесс перемирия между Азербайджаном и Арменией в деле урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе".
Заявление подписали представители Движения либералов Альгис Кашета и Даля Куодите, консерваторы Кястутис Масюлис и Пятрас Луоманас, "трудовик" Дангуте Микутене, сообщает Делфи.