11 September 2012 - 06:54 AMT
ԱՍԱԼԱ-ն կտրականապես հերքում է այն ապատեղեկատվությունը, որը տարածում են ադրբեջանական իշխանությունները` մեղադրելով կազմակերպությանը նրանում, որ վերջինս սպառնալիքներով նամակներ է ուղարկել Բուդապեշտում Ադրբեջանի դեսպանատանը: Այս մասին ասվում է ԱՍԱԼԱ-ի` սեպտեմբերի 11-ի հայատարարությունում:
«ԱՍԱԼԱ-ն երբեք ակտիվություն չի ցուցաբերել Ադրբեջանի գաղութատիրական և էքսպանոսիոն քաղաքականության նկատմամբ և, հետևաբար, մենք հերքում ենք մեր անունից տարածված նման մոլորեցնող, կեղծ տեղեկություններն ու հայատարարությունները:
Ալիևի կլանը նման մանկական ապատեղեկատվություն է տարածում` հուսահատաբար փորձելով շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը Ռամիլ Սաֆարովին ներելու անբարոյական քայլից:
Աշխարհը ականատես եղավ, թե ինչպես Ղարաբաղի հերոս ժողովուրդը, հանուն Հայրենիքի, անկախության և ազատության, ինքն իրենով, առանց աջակցության, լիովին ոչնչացրեց Ալիևի վախկոտ վարձկաններին, որոնք, ինչպես երևում է, ընդունակ են միայն սպանել քնած հայ զինվորներին: Այսպիսին են Ալիևի կլանի «տիպիկ հերոսները», և ողջ աշխարհը տեսավ արդարադատության և միջազգային իրավունքի` ադրբեջանական մեկնաբանությունը:
Արևմտյան Հայաստանի ազատագրումը կա և կմնա հայկական սփյուռքի հիմնական նպատակը և, բնական է, ԱՍԱԼԱ-ի հիմնական առաքելությունը դա է և մենք չենք պատրաստվում հրաժարվել դրանից: Թուրքիան չի կարող խուսափել պատմության դատից: Թուրքիան չի կարող պետություն կառուցել սպանված մարդկանց արյունի և ոսկորների վրա: Տարածաշրջանի ժողովրդի վերածնունդը թակում է գաղութատիրական Անկարայի դռները: Կասկածներ չկան, որ հայ և քուրդ ժողովուրդները կվերականգնեն իրենց իրավունքները և կազատագրեն իրենց հայրենիքը թուրքական բռնատիրությունից»,-ասվում է հայտարարությունում:

11 September 2012 - 06:06 AMT
АСАЛА категорически отрицает дезинформацию, которую распространяют азербайджанские власти, обвиняя организацию в том, что она направила письма с угрозами в посольство Азербайджана в Будапеште. Об этом говорится в заявлении АСАЛА 11 сентября.
«Армянская секретная армия освобождения Армении (АСАЛА) никогда проявляла активности в отношении колониальной и экспансионистской политики Азербайджана, и, следовательно, мы отрицаем такие вводящие в заблуждение, ложные известия и заявления от нашего имени.
Азербайджанская Республика превратилась в наследственную, деспотическую монархию. Клан Алиева распространяет такую детскую дезинформацию в отчаянной попытке отвлечь внимание международной общественности от аморального акта помилования осужденного убийцы Рамиля Сафарова.
Мир стал свидетелем, как армия героического народа Арцаха (Нагорного Карабаха), во имя Родины, свободы и независимости, сама по себе и без всякой внешней поддержки, полностью уничтожила робких алиевских наемников, которые как кажется, способны только на трусливое убийство спящих армянских солдат топором. Таковы «типичные герои» алиевского клана и весь мир увидел азербайджанскую трактовку правосудия и международного права.
Освобождение Западной Армении было и остается основной целью армянской диаспоры и, естественно, главная миссия АСАЛА именно в этом и мы не собираемся от нее отвлекаться. Турция не может избежать суда истории по уничтожению миллионов невинных армян. Турция не может создать государство на костях убитых людей. Возрождение народа региона стучится в дверь к колониальному режиму Анкары. Не существует никаких сомнений, что армянский и курдский народ восстановит свои права и освободить свою родину от турецкого владычества», – говорится в заявлении.