Սեպտեմբերի 10-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում բացվեց Երևանյան 6-րդ երաժշտական միջազգային փառատոնը: Առաջին համերգը նվիրված էր դիրիժոր Օհան Դուրյանի և կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Հարությունյանի հիշատակին: Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի բացման համերգին հնչեցին Ալ. Հարությունյանի Տոնական նախերգանքը, Հայդնի Թավջութակի կոնցերտը (մենակատար Ալեքսանդր Չաուշյան), Հարությունյանի Շեփորի կոնցերտը (մենակատար Սերգեյ Նակարյակով, նվիրվեց Ալ. Հարությունյանի հիշատակին): Համերգը եզրափակվեց Բերլիոզի «Ֆանտաստիկ սիմֆոնիայով» և նվիրվեց անվանի հայ դիրիժոր Օհան Դուրյանի հիշատակին:
Նվագախմբի կազմում իր առաջին ելույթն ունեցավ իսպանացի գալարափողահար Էնրիկ Կամարասա Ցիֆրեսը, ով համերգի վերջում զրուցեց PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ և կիսվեց իր տպավորություններով: «Առաջին համերգս նվագախմբի հետ իրոք հրաշալի անցավ: Այն շատ հագեցած էր և լավը: Կարծում եմ, մենք շատ լավ կաշխատենք իրար հետ»,-խոստացավ Էնրիկը: Փառատոնի ընթացքում կլինեն նաև երկու հատուկ նշանակության երեկոներ. սեպտեմբերի 29-ին տեղի կունենա համերգ` նվիրված Գերմանիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակին, իսկ սեպտեմբերի 20-ին ծրագրված համերգը նվագախումբը կնվիրի ՀՀ անկախության 21-ամյակին: Կնշվի նաև ջութակահար Ռուբեն Ահարոնյանի 65-ամյակը:
Ավելի քան մեկ ամիս տևող ամենամյա փառատոնային ծրագիրը ներառում է 11 սիմֆոնիկ և կամերային երաժշտության համերգներ` միջազգային բարձր վաստակ վայելող արտասահմանցի արտիստների, ինչպես նաև Ֆիլհարմոնիկի առաջատար երաժիշտների մենակատարությամբ:

10 сентября в ереванском концертном зале “Арам Хачатурян” открылся 6-ой Международный музыкальный фестиваль. Первый концерт был посвящен памяти дирижера Огана Дуряна и композитора Александра Арутюняна.
На концерте открытия в исполнении Государственного филармонического оркестра Армении прозвучали Праздничная прелюдия А. Арутюняна, Концерт для виолончели Гайдна (солист Александр Чаушян), Концерт для свирели А. Арутюняна (солист Сергей Накаряков, памяти Александра Арутюняна). Концерт завершился исполнением “Фантастической симфонии” Берлиоза, которая была посвящена памяти Огана Дуряна.
Впервые в составе оркестра выступил испанский валторнист Энрик Камарас Цифрес, который после концерта поделился впечатлениями с корреспондентом PanARMENIAN.Net.. “Мой первый концерт в составе оркестра действительно прошел прекрасно. Он был насыщенным и интересным. Считаю, что мы хорошо сработаемся”, – признался Энрик Камарас.
В ходе фестиваля будут организованы и два вечера: 29 сентября состоится концерт, посвященный 20-летию установлению дипломатических связей с Германией и Арменией, а концерт, запланированный на 20 сентября, оркестр посвятит 21-летию провозглашения независимости Армении. Также будет отмечено 65-летие скрипача Рубена Агароняна.
Программа ежегодного фестиваля, продолжительностью более месяца включает 11 концертов симфонической и камерной музыки.