Լյուքսեմբուրգի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Ժան Ասելբորնը դիմել է Թուրքիային, կոչ անելով վավերացնել ստորագրված հայ-թուրքական արձանագրությունները: Այդ մասին նա հայտարարել է Երևանում Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
Նրա խոսքով, որպես ԵՄ անդամ երկիր, Լյուքսեմբուրգն ակտիվ բանակցություններ է վարում Թուրքիայի հետ և արտահայտում իր դիրքորոշումը, որով ղեկավարվում է ողջ Եվրամիությունը:
Ասելբորնը նաև նշել է, որ առավոտյան այցելել է 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության թանգարան և մինչև հիմա գտնվում է այնտեղ տեսած լուսանկարների տպավորության տակ: «Ես շատ հուզված եմ: Մինչև հիմա իմ աչքի առաջ մոր լուսանկար է, ում ձեռքերին երկու երեխաներ են, որոնցից մեկն արդեն մահացած է: Հուսով եմ, որ մենք բավական արիություն կունենանք, որպեսզի սերունդներին փոխանցենք ճշմարտությունը և ամեն ինչ անենք, որպեսզի նման գազանություններն այլևս չկրկնվեն»,- ասել է նա:

Вице-премьер, министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн обратится к Турции с призывом ратифицировать подписанные армяно-турецкие протоколы. Об этом он заявил в Ереване на совместном брифинге с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном.
По его словам, как страна-член ЕС, Люксембург ведет активные переговоры с Турцией, и он выражает позицию, которой руководствуется весь Европейский союз.
Ассельборн также отметил, что утром посетил Музей Геноцида армян в Османской Турции 1915, и до сих пор находится под впечатлением от увиденных там фотографий. “Я очень растроган. До сих пор перед моими глазами фотография матери, у которой на руках двое детей, один из которых уже мертв” Надеюсь, что у нас будет достаточно смелости, чтобы передавать поколениям правду и сделать все, чтобы подобные зверства больше не повторились», – подчеркнул он.
Жан Ассельборн находится в Армении с официальным визитом 11-12 сентября по приглашению главы МИД Армении Эдварда Налбандяна.