11 September 2012 - 14:17 AMT
«Երբ մենք սկսեցինք վերլուծել Սաֆարովի գործի հետ կապված իրավիճակը, պարզվեց, որ այդ գործի ետևում կանգնած տիկնիկավարներ կան: Հավանաբար, այդ ամենն ԱՄՆ-ն է արել»,-հայտարարել է Սևծովյան և Կասպից տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը ՝ մեկնաբանելով ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումն ու ներումը:
Իրոք, ըստ նրա, ղարաբաղյան բանակցությունները փակուղի են մտել միայն Ադրբեջանի հակազդեցության պատճառով, որը չի գնում ոչ խոսակցությունների, ոչ պայմանավորվածությունների: Այս ամենը վկայում է, որ Իրանի հետ պատերազմին նախորդող փուլն ավարտվում է:
«Ադրբեջանն այդ պատերազմում առաջին ջութակի դերը չի խաղա, սակայն, սա այն տարածքն է, որն արդեն լի է ԱՄՆ զինծառայողներով, ամերիկյան ու իսրայելյան տեխնիկայով, որը պատրաստ է դիմակայման, Իրանի հետ պատերազմին»,-ասել է փորձագետը «Ռուսաստանի ձայնին» տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե հնարավոր է, որ խաղաղ կարգավորումը ժխտող հայտարարություններից հետո, հակամարտությունը անցնի թեժ փուլ՝ Զախարովն ասել է. «Ամերիկան լվանում է ձեռքերն ու ասում է. «Խնդրեմ, ինչ ուզում եք, արեք»: Կա զարգացման մի քանի տարբերակ: Տարբերակներից մեկը հետևյալն է՝ երբ արդեն հայտնի կլինի Իրանի վրա հարձակման «իքս» ժամը, Ադրբեջանը ակտիվ ներխուժում կսկսի Լեռնային Ղարաբաղում»:
«Դա անհրաժեշտ կլինի, որպեսզի Ամերիկան, առանց հարցնելու Ղարաբաղ զորքեր մտցնելու մանդատ, ինչպես նա արել է արդեն երկու անգամ, մտցնի զորքերը՝ ասելով բոլորին,թե, իբր, մենք խաղաղության կողմնակից ենք, մենք ցանկանում ենք, որ այստեղ խաղաղություն լինի: Իրականում Ղարաբաղ կմտցվեն ամերիկյան զորքերը, որոնք կհայտնվեն անմիջապես Իրանի սահմանի մոտ»,-ասել է Զախարովը:

“Когда мы начали анализировать историю с делом Сафарова, оказалось, что за его спиной стоят кукловоды. Скорее всего, сделали все это США”, – заявил директор Института политических и социальных исследований Черноморско-Каспийского региона Владимир Захаров, комментируя экстрадицию и помилование убийцы армянского офицера Гургена Маргарян – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
Действительно, по его словам, карабахские переговоры зашли в тупик только по противостоянию Азербайджана, который не идет ни на какие разговоры, ни на какие договоренности. Все это – свидетельство того, что стадия, которая ведет к началу войны с Ираном, заканчивается.
“Азербайджан в этой войне будет играть не первую скрипку, но это та территория, которая уже наполнена американскими военнослужащими, американской и израильской техникой, которая подготовлена для противостояния, для войны с Ираном”, – отметил эксперт в интервью радиостанции «Голос России».
Отвечая на вопрос о том, возможно ли, что после заявлений, отрицающих смысл мирного урегулирования, конфликт может перейти в горячую фазу, Захаров отметил: «Америка убирает руки и говорит: "Пожалуйста, делайте сами, что хотите". Есть несколько вариантов развития ситуации. Один из вариантов такой: когда уже будет определен час "икс" нападения на Иран, Азербайджан начнет активное военное вторжение в Нагорный Карабах».
«Это будет необходимо для того, чтобы Америка, не спрашивая мандата на введение войск в Карабах, как она это делала дважды, ввела войска, говоря всем, что, мол, мы за мир, мы хотим, чтобы здесь был мир. На самом деле в Карабах будут введены американские войска, которые окажутся непосредственно у границы с Ираном», – сказал Владимир Захаров.