11 September 2012 - 17:13 AMT
Մարատ Հակոբյան. Բաքվի հայատյացության քաղաքականության հետևանքները սկսել են դրսևորվել հենց Ադրբեջանի ներսում
Դժվար թե որևէ երկրում, որն ունի պետականության ավանդույթներ, որտեղ հարգում են զինվորական պատիվը և սխրագործությունը, կարողանային արդարացնել, և ավելի սարսափելի, հերոսացնել մարդասպանին, ով կյանքից զրկել է քնած մարդուն: Այս մասին «ՖրԱզա-ին» տված հարցազրույցում հայտարարել է ուկրաինական Analitika.at.ua տեղեկատվական-վերլուծական գործակալության ղեկավար Մարատ Հակոբյանը:
Փորձագետի խոսքով, քնած մարդուն կացնահարողին արդարացնելը հայերի դեմ հանցագործությունների շղթայի մի օղակն է, որոնք սկսվել են Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում և այս նախկին խորհրդային հանրապետության այլ հայաբնակ քաղաքներում:
«Հայատյացությունը, որը պետական մակարդակում իրականացվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, անկառավարելի է դառնում, և դա վատ է ոչ միայն հայերի համար, ում դեմ տրամադրում են ադրբեջանցիներին: Այս երկրում արդեն այնքան ատելություն է կուտակվել հարևան ժողովրդի նկատմամբ, որ այդ քաղաքականության հետևանքները սկսել են դրսևորվել հենց Ադրբեջանի ներսում. հասարակությունում ագրեսիայի մակարդակը բավականին բարձր է, աճում է հանցագործությունների թիվը, մեծ է ինքնասպանությունների թիվը: Բազմաթիվ երկրների փորձագետներ նկատել են, որ ադրբեջանի պետականությունը կառուցված է նավթի և «կորցրած տարածքները վերադարծնելու» կպչուն մտքի վրա: Ըստ էության սա աղքատ բնակչությամբ հարուս երկիր է, որտեղ պետական մակարդակում չի ընդունվում այլակարծությունը»,-ընդգծել է Մարատ Հակոբյանը:

11 September 2012 - 16:47 AMT
Марат Акопян: Последствия армяноненавистнической политики Баку начали проявляться внутри самого Азербайджана
Вряд ли в какой-либо стране, имеющей традиции государственности, где чтут воинскую честь и доблесть, смогли бы оправдать или, еще хуже, назвать героем убийцу, который лишил жизни спящего человека. Об этом в интервью изданию «ФрАза» заявил руководитель украинского информационно-аналитического центра Analitika.at.ua Марат Акопян.
По словам эксперта, оправдание убийцы спящего человека является звеном в общей цепи преступлений против армян, которые начались в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Мараге и многих других городах и армянонаселенных пунктах этой бывшей советской республики.
«Армянофобия, на государственном уровне осуществляемая властями Азербайджана, становится неуправляемой, и от этого хуже не только армянам, против которых настраивают азербайджанцев. Доходит до смешного: даже причиной тяжелого психического состояния азербайджанского общества они называют «магические атаки» Армении. В обществе этой прикаспийской республики накопилось уже столько ненависти к соседнему народу, что последствия такой политики начали проявляться внутри Азербайджана: степень агрессии в обществе зашкаливает, растет преступность, чрезвычайно выросло количество самоубийств.
Многие эксперты из разных стран неоднократно замечали, что азербайджанская государственность строится на нефти — и идее фикс о «возвращении утраченных территорий». По сути, это богатая страна бедных людей, это авторитарная страна, где даже инакомыслие управляется государством. Азербайджан, власти которого кичатся богатством энергоносителями, не может справиться с нищетой населения и безвозвратной миграцией», – отметил Марат Акопян.