12 Սեպտեմբեր 2012 - 09:06 AMT
ԼՂՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավարը մեկնաբանել է «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության առաջարկը Հայաստանի կողմից Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին:
Նրա խոսքով, նա միանշանակ «կողմ» է Արցախի ճանաչմանը, բայց կարծում է, որ այդ գործընթացը պետք է միաժամանակ ընթանա բանակցային գործընթացի հետ: Մելիքյանը նաև հավելել է, որ չի կարծում, թե Հայաստանի կողմից Արցախի ճանաչումը կհանգեցնի պատերազմի:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ երբ որոշ քաղաքական ուժեր խորհրդարանում քննարկման են դնում այդ հարցը, իմանալով, որ այն հիմա չի ընդունվի, ապա դրանով հանդերձ նրանք նվազեցնում են այդ հարցի լրջությունը:
Մելիքյանի խոսքով, ԼՂՀ ճանաչման հարցում հայկական իշխանությունների դիրքորոշումը պայմանավորված է այդ քայլի համար միանձնյա պատասխանատվություն չվերցնելու ցանկությամբ: Որպես նման սխալ մոտեցում նա բերել է Հյուսիսային Կիպրոսի օրինակը, որի հետ Թուրքիան օրինականացրել է երկկողմ հարաբերությունները նրա անկախության ճանաչումից հետո, այդ թվում, նաև ռազմական ոլորտում համագործակցությունը:

Экс-глава МИД НКР прокомментировал предложение оппозиционной партии “Наследие” о признании Арменией независимости Арцаха.
По его словам, он однозначно “за” признание Арцаха, но считает, что этот процесс должен идти одновременно с переговорным процессом. Меликян также добавил, что не считает, что признание Арменией Арцаха приведет к войне.
При этом он отметил, что когда некоторые политические силы выносят на рассмотрение парламента этот вопрос, зная, что он сейчас не будет принят, то тем самым они снижают серьезность этого вопроса.
По словам Меликяна, позиция армянских властей по вопросу признания НКР, обусловлена нежеланием брать на себя единоличную ответственность за этот шаг. В качестве неправильности такого подхода Меликян привел пример северного Кипра, с которым Турция после признания его независимости узаконила свои двухсторонние отношения, в том числе, и сотрудничество в военной сфере.