Երեկ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը` նշելով, որ Ղարաբաղի հարցում Անկարան շարունակելու է աջակցել Ադրբեջանին:
Թուրքիայի վարչապետի այս հայտարարությանն ի պատասխան` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է. «Մինչ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներ ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և միջազգային բազմաթիվ հեղինակավոր կազմակերպություններ քննադատում և դատապարտում են Ադրբեջանի իշխանությունների հակամարդկային և անբարո քայլը, Թուրքիայի վարչապետը սատար է կանգնում Ադրբեջանին և հրապարակավ հայտարարում դրա մասին:
Դեպի Եվրամիություն ձգտող Թուրքիայի վարչապետի այս հայտարարությունն ապացուցում է, որ ի դեմս այս պետության՝ միջազգային հանրությունը գործ ունի բացեիբաց հայատյացություն և ռասիզմ հովանավորող երկրի հետ:
Սրանից պարզ է դառնում, թե ինչու է ոճրագործ Սաֆարովը տարբեր գործիքներով մարդ սպանելու հնարքները սովորել Թուրքիայի կողմից օկուպացված Հյուսիսային Կիպրոսի ռազմաբազաներում:
Թուրքիան և Ադրբեջանը, կարծում եմ, չեն մոռացել, որ չնայած Արցախյան հերոսամարտի տարիներին Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին հատկացված ռազմական և ֆինանսական լուրջ օժանդակությանը` արցախահայությունը հաղթանակեց այդ պատերազմում` ապացուցելով ազատ և անկախ ապրելու, սեփական ժողովրդի ճակատագիրը միանձնյա տնօրինելու իր վճռականությունը»:

11 сентября премьер-министр Турции Реджеп Таиб Эрдоган в Баку во время совместной конференции с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым коснулся темы урегулирования Карабахского конфликта, отметив, что в вопросе Карабаха Анкара продолжит содействовать Азербайджану.
В ответ на данное заявление премьер-министра Турции вице-спикер НС РА, спикер РПА Эдуард Шармазанов сказал: “Пока страны – сопредседатели Минской группы: США Россия, Франция и многочисленные престижные международные организации обсуждают и осуждают антигуманные и безнравственные действия властей Азербайджана, премьер-министр Турции публично заявляет о своей поддержке этой стране.
Это заявление премьера Турции, которая стремится в Евросоюз, доказывает, что международное сообщество имеет дело со страной, которая поддерживает армянофобные и расистские настроения.
Отсюда становится очевидным, почему преступник Сафаров научился убивать людей при помощи различных предметов именно на военных базах Турции, расположенных на Северном Кипре”