Սեպտեմբերի 14-ին և 15-ին Երևանյան 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում ելույթ է ունենալու ռուսական հանրահայտ Բորոդինի քառյակը: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ ասացին քառյակի երաժիշտները, առաջին համերգին երաժիշտները ելույթ են ունենալու կամերային ժանրում, իսկ երկրորդ համերգին`Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան):
Աշխարհի ամենահին քառյակներից մեկը առայժմ փորձ չի արել մեր նվագախմբի հետ, և չկարողացան կիսվել իրենց տպավորություններով: Նրանք ներկայիս կազմով առանձին ելույթ են ունեցել 2 տարի առաջ:
Կամերային երաժշտության համերգին նրանք կկատարեն Բեթհովենի, Միրզոյանի և Շոստակովիչի կվարտետները, իսկ նվագախմբի հետ` Լուիս Շպորի կոնցերտը քառյակի և նվագախմբի համար:
Բորոդինի անվան լարային քառյակը հիմնադրվել է 1945 թ-ին Միքայել Տերյանի կամերային անսամբլի դասարանում: Այն առաջին անգամ ելույթ է ունեցել 1946 թ-ի հոկտեմբերի 10-ին որպես Մոսկվայի ֆիլհարմոնիայի քառյակ: 1955 թ-ից խումբը կրում է Ա. Բորոդինի անունը, որի քառյակները ռուսական ավանդույթների հիմքն են դրել այդ ժանրում:
Քառյակի պատմության կարևորագույն էջերից են Դ. Շոստակովիչի հետ համագործակցությունը: Երաժիշտներն անդադար խորհրդակցվում էին կոմպոզիտորի հետ, իր ստեղծագործությունները կատարելու գործընթացի ժամանակ: Կոմպոզիտորի մահվանից հետո նրանք մի անգամ չէ, որ հանդիսատեսին ներկայացրել են Շոստակովիչի ստեղծագործությունների շարքը:
Քառյակի երաժիշտները բազմիցս համագործակցել են այլ երաժիշտների հետ, մասնավորապես կատարել են կվինտետներ դաշնակահարների հետ:
Քառյակի այսօրվա անդամներն են Ռուբեն Ահարոնյանը (առաջին ջութակ), Սերգեյ Լոմովսկին (երկրորդ ջութակ), Իգոր Նայդինը (ալտ), և Վլադիմիր Բալշինը (թավջութակ):

14 и 15 сентября в Ереване в рамках 6-го международного музыкального фестиваля выступит известный Квартет им. Бородина из России. Как сказали во время пресс-конференции музыканты квартета, на первом концерте они выступят в камерном жанре, а на втором – вместе с Государственным филармоническим оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян).
Один из самых старых квартетов мира пока не провел репетиции с оркестром, поэтому музыканты не смогли поделиться впечатлениями. В нынешнем составе они отдельно выступали и 2 года назад.
Во время камерного концерта они исполнят квартеты Бетховена, Мирзояна и Шостаковича, а с оркестром – Концерт для квартета и оркестра Луиса Шпора.
Квартет имени Бородина – один из наиболее значительных российских струнных квартетов, и также один из старейших непрерывно выступающих камерных ансамблей мира.
Впервые выступил публично 10 октября 1946 г. как Квартет Московской филармонии. В 1955 году квартету присвоено имя Александра Бородина, чьи квартеты заложили основу русской традиции в этом музыкальном жанре.
Наиболее значительной страницей в истории Квартета Бородина остаётся его теснейшее сотрудничество с Дмитрием Шостаковичем: хотя премьерное исполнение квартетов Шостаковича обычно осуществлял Квартет имени Бетховена (за исключением последнего, Пятнадцатого Квартета, который впервые исполнил Ленинградский Квартет имени Танеева). После смерти композитора Квартет имени Бородина неоднократно выступал в Москве и в гастрольных поездках с циклом всех квартетов Шостаковича.
В 2002 году участники состава квартета, действовавшего с 1996 г., были удостоены Государственной премии Российской Федерации.
Сейчас в состав квартета входят Рубен Агаронян (первая скрипка), Сергей Ломовский (вторая скрипка), Игорь Найдин (альт), Владимир Бальшин (виолончель).