13 Սեպտեմբեր 2012 - 11:01 AMT
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումով և ներում շնորհելով Ադրբեջանը և Թուրքիան ցանկանում էին հասնել իրավիճակի սրման, համաշխարհային հանրության ուշադրությունը գրավելուն, ինչպես նաև Անկարային ներգրավելու միջոցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը փոխելուն:
Դրա հետ կապված նա նշել է, որ թեև հայտարարություններ են հնչում ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին, սակայն Հայաստանը պետք է շարունակի բանակցություններ վարել, քանի որ «բանակցային գործընթացը փակուղի տանելն առիթ կտա խոսել ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափի փոփոխության մասին, ինչին ցանկանում է հասնել Թուրքիան»:
Միաժամանակ, նա նշել է, որ իր խոսքերը չեն նշանակում, որ Հայաստանը չպետք է քայլեր ձեռնարկի բանակցային գործընթացում, սակայն դրանք պետք է լինեն «ոչ թե կոշտ, այլ հստակ»:

13 Сентябрь 2012 - 10:04 AMT
Экстрадицией и освобождением убийцы армянского офицера Рамиля Сафарова, Азербайджан и Турция хотели добиться обострения ситуации, привлечения внимания мирового сообщества, а также изменения формата Минской группы включением в нее Анкары. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил генеральный секретарь оппозиционной партии “Наследие” Степан Сафарян.
В этой связи он отметил, что хотя звучат заявления о необходимости прекратить переговорный процесс по карабахскому конфликту, однако Армения должна продолжить ведение переговоров, так как “внести переговорный процесс в тупик означает дать повод говорить об изменении формата МГ ОБСЕ, чего добивается Турция”.
При этом он подчеркнул, что его слова не означают, что Армения не должна предпринимать каких либо шагов в переговорном процессе, однако они должны быть “не жесткими, а четкими”.