13 Սեպտեմբեր 2012 - 11:43 AMT
Սեպտեմբերի 13-ին Երևանի Մոսկվայի տանը «Ճանապարհ դեպի քեզ» խորագրով երեկոների շարքի շրջանակում տեղի կունենա հանդիպում արվեստի վաստակավոր գործիչ, Երևանի Հ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի տնօրեն, Թատրոնի և կինոյի ինստիտուտի դերասանական վարպետության ու ռեժիսուրայի ամբիոնի պրոֆեսոր, Տիկնիկագործների միջազգային միության անդամ Ռուբեն Բաբայանի հետ:
Ինչպես հայտնում է Մոսկվայի տան մամլո ծառայությունը, թատրոնում, որը նա ղեկավարում է արդեն 15 տարի, առանձնահատուկ մթնոլորտ է տիրում: Տարեկան 400 ներկայացում է բեմադրվում թատրոնում, որոնք դիտում են շուրջ 60 հազար հանդիսականներ, նրա թատրոնի տիկնիկները հաջողությամբ ճանապարհորդում են աշխարհով մեկ, իսկ բեմադրությունները ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև նրա սահմաններից դուրս:
Ռուբեն Բաբայանին համարում են երկրի երիտասարդների ստեղծագործական որոնումների համար պայմանների ստեղծման գլխավոր մասնագետ, իսկ նա մինչ օրս երախտագիտությամբ է հիշում իր ուսուցիչներին:

13 сентября в Доме Москвы в Ереване в рамках цикла вечеров «Дорога к себе» состоится встреча с заслуженным деятелем искусств, художественным руководителем и директором Ереванского кукольного театра им. Ованнеса Туманяна, профессором кафедры актерского мастерства и режиссуры Института театра и кино, членом Международного союза кукольников Рубеном Бабаяном.
Как сообщает пресс-служба Дома, в его театре, которым он бессменно руководит вот уже 15 лет, – особая аура. Они играют 400 спектаклей в год, которые смотрят более 60 тысяч зрителей, куклы его театра с успехом путешествуют по миру, а постановки смотрят не только в Армении, но и за ее пределами.
Его называют главным специалистом страны по созданию условий для творческого эксперимента молодых, а он сам до сих пор с благодарностью вспоминает своих учителей.