Հակաահաբեկչական գործողությունների իրականացման և անվտանգության տեսակետից Հայաստանը շատ հուսալի երկիր է, ինչն արտահայտված է նաև միջազգային փաստաթղթերում: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը՝ մեկնաբանելով այն տեղեկատվությունը, որ Հայաստանն ընդգրկված է այն 40 երկրների ցանկում, որտեղ ԱՄՆ զբոսաշրջիկներին կարող է վտանգ սպառնալ: Նա մասնավորապես նշել է ՆԱՏՕ-ի ու Եվրամիության հաշվետվությունները, որոնք պաշտոնապես հրապարակված փաստաթղթեր են, որտեղ նշված է Հայաստանի զգալի առաջընթացը ահաբեկչության և կիբերահաբեկչության դեմ պայքարում:
«Հայաստանը երբեք առնչություն չի ունեցել ահաբեկչության հետ և չի նշվել այդ առումով ոչ մի միջազգային հաշվետվության մեջ»,-ասել է ԱԱԽ քարտուղարը Բաղդասարյանը հավելել է նաև, որ, չնայած այս ամենին, Հայաստանում միշտ մեծ ուշադրություն է դարձվել ահաբեկչության դեմ պայքարին, երկրում գործում է հատուկ միջգերատեսչական հանձնաժողով, կա Ահաբեկչության և կիբերահաբեկչության դեմ պայքարի ազգային ծրագիր, որտեղ ընդգրկված է 14 պետական մարմին: «Այդ իմաստով մենք մտահոգվելու պատճառ չունենք»,-նշել է նա:

Армения, с точки зрения осуществления антитеррористических действий и безопасности, является очень надежной страной, что отражено в международных документах. Об этом заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении (СНБ) Артур Багдасарян, комментируя информацию, что Армения включена в список 40 стран, в которых американским туристам может угрожать безопасность. Он, в частности, отметил отчеты НАТО и Евросоюза, которые являются официально опубликованные документы, в которых отмечен существенный прогресс Армении в деле борьбы с терроризмом и кибертерроризмом.
“Армения никогда не была связана с терроризмом, и не была ни в одном международном отчете”,- подчеркнул секретарь СНБ РА.
При этом Багдасарян добавил, что, несмотря на все это, в Армении уделяется большое внимание борьбе с терроризмом, и в стране действует специальная межведомственная комиссия, Национальная программа по борьбе с терроризмом и кибертерроризмом, в которую включены 14 госорганов. “В этом смысле, у нас нет причин для беспокойства”, – заметил он.