Սեպտեմբերի 15-ին Մատենադարանի նոր մասնաշենքի գիտական նիստերի դահլիճում տեղի կունենա հոլանդացի գրող Ֆրանկ Վեստերմանի «Արարատ» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը, որը կազմակերպվել է Նիդերլանդների դեսպանության աջակցությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության Մշակույթի նախարարության հովանու ներքո։ Գիրքը հրատարակել է «Ալֆա պրինտ օմեգա» հրատարակչությունը ` «Երևանը 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում։
Վեստերմանի գրքի բովանդակության առանցքում են Արարատ լեռան, Նոյյան տապանի որոնումների մասին հեղինակի մտորումները, ուղեգրություններ, բանականության և կրոնի վերաբերյալ վերլուծություններ։ Գիրքն առաջին անգամ տպագրվել է 2007 թ. և արդեն թարգմանվել է մեկ տասնյակից ավելի լեզուներով։Հոլանդացի մտավորականը ոգեշնչվելով բիբլիական Արարատի կերպարով և Նոյյան տապանի որոնմամբ `եվրոպացի ընթերցողին է ներկայացնում հնամյա հայ ժողովրդին ու նրա եկեղեցին։ Վեստերմանի «Արարատի» թարգմանիչն է Վաչագան Ղռաթյանը, խմբագիրը ՝ բանասիրության դոկտոր Հենրիկ Բախչինյանը։Գրքի շնորհանդեսին կմասնակցեն հեղինակը և Հայաստանում ու Վրաստանում Նիդերլանդների դեսպան պարոն Պիտեր Լանգենբերգը, հայտնում է «Երևանը 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» գրասենյակի մամլո ծառայությունը:

15 сентября в Ереване в зале научных заседаний нового корпуса Матенадарана состоится презентация армянского перевода книги Франка Вестермана “Арарат”, которая организована при содействии посольства Нидерландов при поддержке Министерства культуры РА.
Книга издана в типографии “Альфа принт омега” в рамках программы “Ереван – всемирная столица книги 2012”.
В центре сюжета книги размышления автора о горе Арарат, Ноевом Ковчеге, размышления о вере, заметки и так далее.
Книга впервые была напечатана в 2007 году и уже переведена на более, чем десяток языков. Голландский писатель, вдохновленный Библейским Араратом и поисками Ноева Ковчега, рассказывает европейскому читателю об армянском народе и Армянской Церкви.
Автором армянского перевода книги является Вачаган Хратян, редактор – доктор филологии Генрик Бахчинян.
В презентации книги “Арарат” примут участие автор, а также посол Нидерландов в Армении и Грузии Питер Лангенберг, сообщают в пресс-службе офиса “Ереван – всемирная столица книги 2012”.