14 September 2012 - 16:50 AMT
Թուրքիայի մշակույթի նախարարը մեկ ու կես տարի անց մեկնաբանել է Կարսում հայ-թուրքական բարեկամության հուշարձանի ապամոնտաժումը
Թուրքիայի մշակույթի նախարար Էրթուղրուլ Գյունայը մեկնաբանել է Կարսում հայ-թուրքական բարեկամության հուշարձանի ապամոնտաժումը: Այն ոչնչացվել էր այն բանից հետո, ինչ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը այն «այլանդակ» էր կոչել:
Գյունայն ասել է, որ իշխող կուսակցությունն իրեն աջակցել է բոլոր նախաձեռնություններում, սակայն եղել են նաև սխալմունքներ, և դրանցից ամենամեծը «Մարդկայնության հուշարձանի» ոչնչացումն էր:
« Քաղաքականությունն ու արվեստը չպետք է հակադրվեն միմյանց այդ կերպ: Չէի ցանկանա, որ արվեստի գործերը այլանդակ կոչվեին»,- հայտարարել է Էրնախարարը, հաղորդում է Hurriyet Daily News-ը:
Կարսի հուշարձանի ապամոնտաժման աշխատանքները սկսվել են Հայոց ցեղասպանության 96-րդ տարելիցի օրը` ապրիլի 24-ին և ավարտվել 2011թ հունիսի 14-ին:

14 September 2012 - 16:29 AMT
Министр культуры Турции через полтора года прокомментировал демонтаж памятника армяно-турецкой дружбе в Карсе
Министр культуры Турции Эртугрул Гюнай прокомментировал демонтаж памятника армяно-турецкой дружбе в Карсе. Он был разрушен после того, как премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган назвал его «уродливым».
Гюнай сказал, что правящая партия содействовала ему во всех инициативах, однако были и недоразумения, и самое большое из них – снос «Памятника человечности».
«Политика и искусство не должны противопоставляться друг другу таким образом, я бы не хотел, чтобы произведение искусства называли уродливым», – добавил министр, сообщает Hurriyet Daily News.
Работы по демонтажу памятника в Карсе, который в начале января 2011-го года был назван премьером Турции Эрдоганом “безобразным и подлежащим демонтажу”, начались в день 96-ой годовщины Геноцида Армян, 24-го апреля, и закончились 14-го июня 2011 года.