14 September 2012 - 18:12 AMT
Ադրբեջանի քաղաքական կուսկացությունները կարծում են, որ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու կապակցությամբ Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևը «օբյեկտիվ չէ և հանդիսանում է աշխարհում կրկնակի ստանդարտների քաղաքականության կիրառման ապացույց»: Այս մասին ասվում է «Ենի Ադրբեջան» իշխող կուսակցության շտաբում կայացած «կլոր սեղանի» արդյունքում Ադրբեջանի տարբեր քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից ընդունված դիմումում` ի պատասխան Եվրախորհրդարանի բանաձևի, որն ընդունվել է Ռամիլ Սաֆարովի ներման հետ կապված:
«Այս դիմումի տակ ստորագրած կուսակցությունները, անկախ քաղաքական հայացքներից, ևս մեկ անգամ իրենց կտրուկ և միանշանակ բողոքն են արտահայտում Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևին և փաստաթղթում արտացոլված ոչ օբյեկտիվ փաստերը գնահատում որպես կրկնակի ստանդարտների քաղաքականության ցուցադրում»,-ասվում է դիմումում:
Նախօրեին Եվրախորհրդարանը ընդունել է բանաձև, որտեղ մասնավորապես ասվում է . «Եվրախորհրդարանը 1. Ընդգծում է օրենքի գերակայությունը և ընդունված պարտավորվածությունները հարգելը, 2. Քաննադատում է Ադրբեջանի նախագահի` Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշումը, որը դատապարտվել էր ԵՄ անդամ-պետության արդարադատությամբ: Այս որոշումը կարող է նպաստել երկու պետությունների միջև լարվածության էսկալացիային և մեծացնել երկրների միջև առկա անդունդը: Անհանգստացած է այն փաստով, որ այս գործողությունները սպառնում են բոլոր այն գործընթացներին, որոնք ուղղված են հաշտությանը և տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմանը, 3. Կարծում է, որ թեև Ադրբեջանի նախագահի` Սաֆարովին ներելու որոշումը համապատասխանում է դատապարտյալների արտահանձնման մասին կոնվենցիային, սակայն հակասում է միջազգային համաձայնության ոգուն, որը մշակվել է նրա համար, որպեսզի մի երկրում պատիժը կրող դատապարտյալին հնարավորություն տրվի շարունակել այն կրել մեկ այլ պետության տարածքում, 4. Համարում է նախագահի` Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու որոշումը դիվանագիտական երաշխիքների խախտում, որոնք տրվել են Ադրբեջանի կողմից Հունգարիայի հետ արտահանձնման վերաբերյալ բանակցությունների ընթացքում, 5. Քննադատում է Ադրբեջանում Սաֆարովին իբրև հերոս ընդունելը, նրա կոչումը բարձրացնելը, 8 տարվա աշխատավարձ և բնակարան շնորհելը, և անհանգստացած է նրանով, թե ինչ օրինակ սա կարող է ծառայել գալիք սերունդների համար, 6. Կարծում է, որ Ադրբեջանում և Հայաստանում առկա դժգոհությունները ղարաբաղյան գործընթացում որևէ էական առաջընթացի բացցակայության վերաբերյալ, չեն կարող արդարացնել վրեժխնդիր քայլերը, կամ անտեղի սադրանքրեը, որոնք էլ ավելի կլարեն այնպես էլ փխրուն իրավիճակը, 7. Իր աջակցությունն է արտահայտում եվրոպական տարբեր կառույցների ջանքերին` ուղղված լարվածության նվազմանը և տարածաշրջանում խաղաղության ապահովմանըկ, 8. Իր աջակցություն է հայտնում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, որոնք նպատակ ունեն ղարաբաղյան գործընթացում շոշափելի առաջընթաց գրանցելու և երկարատև և բազմակողմանի կարգավորման հասնելու` միջազգային իրավունքին համապատասխան, 9. Պնդում է, որ ԵՄ-ն պետք է ավելի ակտիվ դեր ստանձնի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում, 10. Հաստատում է իր դիրքորոշումը, որ Ասսոցիացիայի վերաբերյալ համաձայնագիրը, որի շուրջ այժմ բանակցում են ԵՄ-ն ու Ադրբեջանը, պետք է ներառի դրույթներ և չափանիշներ օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խրախուսման վերաբերյալ, 11. Քննադատում է ահաբեկչության և դրա կիրառման սպառնալիքի բոլոր ձևերը, 12. Հանձնարարում է իր ներկայացուցչին փոխանցել այս բանաձևը Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայությանը, Եվրահանձնաժողովին, Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարություններին, Եվրոպայի Խորհրդին, ԵԱՀԿ-ին և մարդու իրավունքների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողին»:

Политические партии Азербайджана считают, что принятая Европейским парламентом резолюция в связи с помилованием убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова «необъективна и является ярким доказательством применения политики двойных стандартов в мире». Об этом говорится в принятом представителями различных политических партий Азербайджана обращении по итогам состоявшегося в штаб-квартире правящей партии «Ени Азербайджан» «круглом столе» в ответ на резолюцию Европарламента, принятую в связи с помилованием Рамиля Сафарова.
«Подписавшиеся под этим обращением партии, вне зависимости от политических взглядов, выражая обеспокоенность всей азербайджанской общественности в связи с этим вопросом, еще раз выражают свой категорический и однозначный протест против принятой Европарламентом резолюции и расценивают отраженные в документе необъективные факты как демонстрацию политики двойных стандартов», – говорится в обращении.
Накануне Европарламент принял резолюцию, в которой, в частности, говорится «Европейский парламент 1. подчеркивает важность верховенства закона и уважения принятых обязательств,
2. осуждает решение президента Азербайджана о помиловании Рамиля Сафарова, осужденного правосудием страны-члена ЕС убийцы. Это решение может способствовать эскалации напряжения между двумя государствами и обострить чувство несправедливости, расширяя пропасть между этими странами; обеспокоен тем фактом, что это действие ставит под угрозу все процессы примирения в обществах и может нарушить возможное дальнейшее развитие межличностных контактов в регионе,
3. считает, что хотя и решение азербайджанского президента о помиловании Р.Сафарова соответствует Конвенции об экстрадиции осужденных, однако оно противоречит духу международного соглашения, которое было разработано для того, чтобы позволить осужденным на территории одного государства отбывать оставшееся заключение на территории иного государства,
4. считает решение президента о помилование Р.Сафарова нарушением дипломатических гарантий, данных в заявлении Азербайджана об экстрадиции венгерским властям на основании Конвенции об экстрадиции осужденных,
5. осуждает прием Сафарова в качестве героя в Азербайджане, решения о присуждении ему звания майора и выплате суммы в размере зарплаты за 8 лет, и обеспокоено тем обстоятельством, каким примером может стать это для будущих поколений, и тем, какого поощрения и приема он удостоился со стороны государства Азербайджан,
6. считает, что недовольство, имеющееся в Азербайджане и Армении по поводу отсутствия какого-либо значительного прогресса в мирном процессе по Нагорному Карабаху, не оправдывает ни актов мести, ни неуместных провокаций, которые придают дополнительную напряженность и без того напряженной и хрупкой обстановке.
7. выражает поддержку нынешним усилиям Европейской службы внешних действий (ЕСВД), Спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе и усилиям стран-членов ЕС, направленным на снижение напряжения и обеспечение прогресса в установлении мира в регионе,
8. выражает поддержку сопредседателям Минской Группы ОБСЕ, нацеленным на обеспечение ощутимого прогресса в мирном процессе по Нагорному Карабаху с целью достижения длительного и многостороннего урегулирования в соответствии с международным правом,
9. настаивает, что ЕС должен играть более активную роль в урегулировании конфликта Нагорного Карабаха, содействуя осуществлению мер по укреплению взаимного доверия, которые сблизят армянскую и азербайджанскую общественность и распространят идеи мира, примирения и доверия между сторонами,
10. подтверждает свою позицию относительно того, что Соглашение об ассоциации, вокруг которого в настоящее время идут переговоры между ЕС и Азербайджаном, должно включать положения и критерии о защите и поощрении прав человека и верховенстве закона,
11. осуждает все формы терроризма и угрозы применения терроризма,
12. поручает своему председателю передать эту резолюцию Европейской службе внешних действий, Европейской Комиссии, правительствам и парламентам Азербайджана и Армении, Совету Европы, ОБСЕ и Специальному докладчику ООН по правам человека».