15 Սեպտեմբեր 2012 - 05:32 AMT
Երեկ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը հրամանագիր է ստորագրել Արա Հարությունյանին վարչապետ նշանակելու մասին: Նորանշանակ վարչապետին հանձնարարվել է քսանօրյա ժամկետում նախագահին առաջարկություն ներկայացնել կառավարության կազմի վերաբերյալ:
Ըստ «Ժողովուրդ»-ի տեղեկությունների՝ արցախցիների զգալի մասը հիասթափված է այս նշանակումից: Ստեփանակերտում հույս ունեին, որ Բ. Սահակյանը կրկին ընտրվելու դեպքում «կազատվի» Հարությունյանից, քանի որ վարչապետն ամբողջ Ստեփանակերտն «իրենով» է արել: Նրան են պատկանում Ստեփանակերտի շատ հայտնի կառույցներ, սրճարաններ ու հյուրանոցներ:
Արցախցիները «Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում ասել են, որ Հարությունյանն իր պաշտոնավարման տարիներին զբաղվել է բացառապես իր բիզնեսի ընդլայնմամբ: Բայց քանի որ այդ ամենն արել է Բ. Սահակյանի իմացությամբ, վերջինս որոշել է կրկին նույն վարչապետին նշանակել, որպեսզի շարունակեն իրենց հին ու բարի «ավանդույթները»:

Газета “Жоховурд” пишет, что вчера, 14 сентября президент НКР Бако Саакян подписал указ о назначении Ара Арутюняна на должность премьер-министра. Новоназначенному премьеру было поручено в 20-дневный срок представить предложение о составе правительства президенту НКР.
По сведениям газеты, значительная часть арцахцев разочарована этим назначением. В Степанакерте надеялись, что Б. Саакян в случае переизбрания на пост президента “избавится” от Арутюняна, поскольку премьер-министр “прибрал к рукам” весь Степанакерт. Ему принадлежат почти все известные постройки, кафе и гостиницы в столице НКР.
Арцахцы в беседе с корреспондентом газеты “Жоховурд” сказали, что Арутюнян в годы пребывания на должности премьера исключительно занимался расширением своего бизнеса. Но, поскольку все это делалось с ведома Саакяна, тот решил назначить прежнего премьера, чтобы спокойно продолжать “соблюдать свои старые и добрые традиции”.