15 Սեպտեմբեր 2012 - 07:01 AMT
Հայաստանի «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարանում մեկնարկել են ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունները: Ինչպես բացման խոսքում ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, զորավարժություններն անց են կացվում ըստ ՀԱՊԿ 2012թ. մարտական պատրաստության պլանի: Ըստ նրա, զորավարժությունները կոչված են զորավարժարան դառնալու ԱԱՀՈւ ուժերի ու միջոցների ձևավորման համար, որոնք այս պահի դրությամբ կազմում են 20 հազար հոգի:
«ԱԱՀՈւ-ն արդեն իսկ լուրջ տարածաշրջանային ուժ է և կարող է չեզոքացնել պոտենցիալ սպառնալիքը»,-ասել է նա:
Պաշտպանության նախարարը հավելել է, որ վեց պետությունների՝ Հայաստանի, ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի զինված ուժերը պատրաստ են համընդհանուր ուժերով դիմակայել այդ երկրների առջև ծառացած մարտահրավերներին:
Սեյրան Օհանյանը վստահություն է հայտնել, որ զորավարժությունները կանցնեն բարձր մակարդակով և կհաջողվի կատարել դրված բոլոր առաջադրանքները: Իր հերթին ՀԱՊԿ միավորված շտաբի վարչության պետ, գեներալ-մայոր Անատոլի Յակովլևը նշեց, որ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունները նշանակալի իրադարձություն են ինչպես ՀԱՊԿ, այնպես էլ Հայաստանի համար:
«Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում հինավուրց հայկական հողում մեզ ցուցաբերած հյուրընկալության համար»,-ասել է նա:
Զորավարժությունները կընթանան սեպտեմբերի 15-19 «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարանում: Զորավարժությունների հիմնական թեման կլինի ՀԱՊԿ անդամ երկրների զորքերի միացյալ խմբավորումների համատեղ գործողությունները պայմանական հակառակորդի հարձակման պայմաններում ու անցումը հակահարձակման:

В Армении на полигоне Маршал Баграмян стартовали военные учения КСОР ОДКБ “Взаимодействие-2012”. Как отметил на открытии учений министр обороны Армении Сейран Оганян, учения проводятся в соответствии с планом боевой подготовки ОДКБ на 2012 год. По его словам, учения призваны стать полигоном для формирования силы и средств КСОР, которые на данный момент составляют около 20 тысяч человек.
“КСОР уже сейчас представляют серьезную региональную силы и способны нейтрализовать потенциальную угрозу”, – подчеркнул он.
Министр обороны добавил, что вооруженные силы шести государств (Армения, Россия, Белоруссия. Казахстан, Киргизия и Таджикистан) готовы сообща противостоять угрозам, стоящим перед этими странами.
Сейран Оганян выразил уверенность, что учения пройдут на высоком уровне и удастся выполнить все цели, поставленные перед началом учений.
В свою очередь начальник управления объединенного штаба ОДКБ, генерал-майор Анатолий Яковлев отметил, что учения “Взаимодействие-2012” является знаковым событием как для ОДКБ, так и для Армении.
“Выражаю глубокую признательность за радушный и гостеприимный прием на древней армянской земле”, – сказал он.
Совместные оперативно-тактические учения КСОР ОДКБ “Взаимодесйтвие-2012” пройдут 15-19 сентября в Армении, на полигоне “Маршал Баграмян”. Основной темой учений станут совместные действия объединенной группировки войск стран-участниц ОДКБ по отражению нападения условного противника и дальнейшему переходу в контрнаступление.