15 September 2012 - 07:39 AMT
Սեպտեմբերի 14-ին շարունակվեց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պաշտոնական այցելությունը Կիպրոս: Նախարար Նալբանդյանը հանդիպեց Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Յիանակիս Օմիրուի հետ:
Ինչպես նշում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, զրուցակիցները նշեցին, որ երկու երկրների խորհրդարանների միջև հաստատված ինտենսիվ համագործակցությունը, միջխորհրդարանական բարեկամության խմբերի ակտիվ գործունեությունը մեծապես նպաստում են միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը և ժողովուրդների միջև բարեկամության խորացմանը:
Յիանակիս Օմիրուն և Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորեցին կիպրահայ համայնքի ակտիվ դերակատարությունը երկկողմ փոխգործակցության ամրապնդման գործում:
Հայաստանի արտգործնախարարը Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարին ներկայացրեց Հայաստան – Եվրոպական Միություն համագործակցությունը, Արևելյան գործընկերության ձևաչափում տեղի ունեցող գործընթացներին Հայաստանի մասնակցությունը:
Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարը խստորեն դատապարտեց մարդասպան Սաֆարովին ազատ արձակելու և հերոսացնելու Ադրբեջանի իշխանությունների անընդունելի քայլը՝ ընդգծելով, որ Կիպրոսի խորհրդարանը լիովին սատարում է սեպտեմբերի 13-ին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից այդ հարցով ընդունված բանաձևը:
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ կիպրական հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Կիպրոսի Հանրապետության և միջազգային հանրության կողմից իրականացվող ջանքերին, և այդ հարցում կղզու հյուսիսային հատվածը օկուպացրած Թուրքիայի ապակառուցողական կեցվածքին:
Հանդիպումից հետո տեղի ունեցավ Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարի և Հայաստանի արտգործնախարարի ճեպազրույցը լրագրողների հետ:

15 September 2012 - 08:58 AMT
14 сентября продолжился официальный визит министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна на Кипр. Министр Налбандян встретился с председателем палаты представителей Кипра Йианакисом Омиру.
Как сообщают в пресс-службе МИД РА, собеседники отметили, что интенсивное сотрудничество между парламентами двух стран, активная деятельность групп межпарламентской дружбы содействуют развитию межгосударственных связей и укреплению дружбы между народами.
Йианакис Омиру и Эдвард Налбандян отметили активную роль армянской общины Кипра в деле укрепления двустороннего взаимного сотрудничества.
Глава МИД РА рассказал председателю парламента Кипра Йианакису Омиру о сотрудничестве между Арменией и Евросоюзом, а также об участии Армении в процессах, проводимых в формате Восточного партнерства.
Спикер парламента Кипра строго осудил неприемлемые действия властей Азербайджана, а именно, освобождение и героизацию убийцы Рамиля Сафарова, подчеркнув, что парламент Кипра полностью поддерживает резолюцию по данному вопросу, принятую 13 сентября Европарламентом.