Ամերիկացի միլիարդատեր Ռոնալդ Պերելմանը դատի է տվել իր վաղեմի բարեկանմ և արտ-դիլեր Լարրի Գագոսյանին: Դա տեղի է ունեցել մի գործարքի պատճառով՝ միլիարդատերը մեղադրել է Գագոսյանին գների հետ մանիպուլյացիաների մեջ: Ինչպես հայտնում է The Guardian-ը, Գագոսյանը հանդես է եկել Ռոնալդ Պերելմանի դեմ պատասխան հայցով՝ մեղադրելով նրան պատվիրված ստեղծագործությունների համար չվճարելու մեջ:
Հայցերը վերաբերում են մի քանի գործերի, որոնք Պերելմանը Գագոսյանի պատկերասրահի միջոցով ձեռք է բերել 2012թ.: Հիմնականում խոսքը գնում է Ջեֆ Կունսի «Պոպայ» անավարտ քանդակի մասին, որը Պերելմանը համաձայնվել է գնել հեղինակից 4 մլն դոլարով՝ 800-հազարական դոլարի 5 վճարումներով:
Պերելմանը հայցում նշում է, որ Գագոսյանը, օգտվելով վստահությունից, գործարքի մեջ է գրավել Պերելմանին՝ չպատմելով Կունսի հետ պայմանագրի մասին, որը որոշ սահմանափակումներ է դնում ստեղծագործությունների վաճառքի վրա: Պերելմանը պնդում է, որ իրականում քանդակն շատ ավելին արժե, սակայն նա չի կարող այն շահավետ վերավաճառել պատկերասրահի միջոցով, որը ներկայացնում է Կունսի շահերը, քանի որ, ըստ պայմանագրի, նա պետք է հեղինակին վճարի սկզբնական գումարից զատ վճարված գումարի՝ 4 մլն-ի 70 տոկոսը:
Ինչպես նշում է The New York Daily News-ը, մի քանի ժամ անց Պերելմանի դեմ հայց ներկայացրեց պատկերասրահը: Ըստ պատկերասրահի, Պերելմանը, որը 12,6 մլն դոլարով քանդակ ու 10,5 մլն նկար էր պատվիրել, վճարել է ընդամենը 4,7 մլն դոլար և 250 հազար դոլար համապատասխանաբար: Փոխարենը Պերելմանն առաջարկել է պատկերասրահին մի քանի ստեղծագործություններ իր հավաքածուից: Պատկերասրահը պահանջում է վճարել գնումների դիմաց, ինչպես նաև փոխհատուցել պատճառած վնասը:

15 Сентябрь 2012 - 08:43 AMT
Американский миллиардер Рональд Перельман подал в суд на своего давнего друга и арт-дилера Ларри Гагосяна. Это произошло из-за сделки, касающейся покупки объекта современного искусства: миллиардер обвинив Гагосяна в манипулировании ценами. Как сообщает The Guardian, Гагосян подал ответный иск к Перельману, обвинив его в том, что тот не заплатил за заказанные произведения.
Иски касаются нескольких работ, которые Перельман через галерею Гагосяна приобрел в 2012 году. Главным образом речь идет о неоконченной скульптуре Джеффа Кунса "Попай" (у художника есть целая серия работ с моряком Попаем), которую Перельман согласился купить у автора за 4 миллиона долларов – сделав пять выплат по 800 тысяч долларов.
В своем иске Перельман указывает на то, что Гагосян, воспользовавшись тем, что ему доверяют, вовлек миллиардера в сделку, однако не рассказал о своем договоре с Кунсом, которое накладывает некоторые ограничения на перепродажу произведения. Перельман утверждает, что в действительности скульптура стоит намного дороже, однако он не может ее перепродать через галерею, представляющую интересы Кунса, с прибылью для себя, поскольку, согласно договору, он должен направить автору работы 70 процентов от суммы, заплаченной сверх первоначальной цены (то есть 4 миллионов).
Как отмечает The New York Daily News, через несколько часов после иска Перельмана, который отказался от покупки "Попая", на него подала в суд галерея. По ее данным, Перельман, ранее заказавший некую скульптуру за 12,6 миллиона долларов и картину за 10,5 миллиона заплатил за них только 4,7 миллиона и 250 тысяч долларов соответственно. Взамен Перельман предложил галерее, заявившей о многомиллионных убытках, несколько произведений из своей коллекции. Галерея требует оплатить все покупки, а также возместить причиненный ущерб.
Иски будут рассматриваться в Верховном суде штата Нью-Йорк, сообщает Lenta.ru.
Ларри Гагосян является одним из самых влиятельных арт-дилеров в области современного искусства. Его галерея представляет работы Кунса, Сая Твомбли, Энди Уорхола, Дэмиена Херста и многих других авторов. Перельман, владелец холдинга MacAndrews & Forbes, в 2012 году занял 63-ю строчку в списке миллиардеров Bloomberg. Он сотрудничал с Гагосяном на протяжении 20 лет.