15 Սեպտեմբեր 2012 - 10:02 AMT
ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունները Հայաստանում պլանային են և կապված չեն Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի հետ, հայտարարել է լրագրողներին ՀԱՊԿ մամլո քարտուղար Վլադիմիր Զայնուտդինովը: Ըստ նրա, ԱԱՀՈւ զորավարժությունները Հայաստանում անցկացնելու մասին որոշումը կայացվել է դեռևս 2011թ. դեկտեմբերին ՀԱՊԿ երկրների պաշտպանության նախարարների ու ԱԽ քարտուղարների խորհրդի նիստում:
Իր հերթին, ՀԱՊԿ միավորված շտաբի վարչության պետ գեներալ-մայոր Անատոլի Յակովլևը նշեց, որ զորավարժություններն ուղղված են ՀԱՊԿ անդամ երկրների վարչական մարմինների համակարգված գործողությունների կատարելագործմանը: Ըստ նրա, զորավարժություններին կմասնակցեն մոտ 2 հազար զինծառայողներ, 500 միավոր տեխնիկա, ավիացիա, ինչպես նաև առաջին անգամ ԱԱՀՈւ զորավարժություններին կմասնակցեն նաև անօդաչու սարքեր: Նա նշել է, որ զորավարժությունների ժամանակ մեծ ուշադրություն կդարձվի հակաօդային պաշտպանությանը:
ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ համատեղ օպերատիվ-տակտիկական զորավարժությունները կանցնեն Հայաստանում սեպտեմբերի 15-19-ը «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարանում: Զորավարժությունների հիմնական թեման կլինի ՀԱՊԿ անդամ երկրների զորքերի միացյալ խմբավորումների համատեղ գործողությունները պայմանական հակառակորդի հարձակման պայմաններում ու անցումը հակահարձակման:

Учения КСОР ОДКБ “Взаимодействие 2012” в Армении являются плановыми и не связаны с напряженной ситуацией в Ближневосточном регионе. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнутдинов. По его словам, решение о проведение учений КСОР в Армении было принято еще в декабре 2011 года во время заседаний советов министров обороны и секретарей Совбезов от стран ОДКБ.
В свою очередь, начальник управления объединенного штаба ОДКБ, генерал-майор Анатолий Яковлев отметил, что учения направлены на совершенствование слаженных действий органов управлений стран ОДКБ. По его словам, в учениях примут участие около двух тысяч военнослужащих, 500 единиц техники, авиация, а так же впервые в учениях КСОР будут задействованы беспилотные летательные аппараты. В этой связи он заметил, что во время учений большое внимание будет уделено противовоздушной обороне.
Совместные оперативно-тактические учения КСОР ОДКБ “Взаимодесйтвие-2012” пройдут 15-19 сентября в Армении, на полигоне “Маршал Баграмян”. Основной темой учений станут совместные действия объединенной группировки войск стран-участниц ОДКБ по отражению нападения условного противника и дальнейшему переходу в контрнаступление.