15 September 2012 - 10:12 AMT
Սեպտեմբերի 13-ին Բելառուսի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանությունը և «Արտասահմանյան երկրների հետ բարեկամության և մշակութային կապերի բելոռուսական ընկերությունը» համատեղ անցկացրել են հանդիսավոր երեկո` նվիրված ՀՀ անկախության 21-րդ տարեդարձին:
Միջոցառմանը ելույթով հանդես են եկել Բելառուսի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանը, «Արտասահմանյան երկրների հետ բարեկամության և մշակութային կապերի բելոռուսական ընկերության» նախագահ Ն.Իվանովան, ՀՀ և ԲՀ միջխորհրդարանական համագործակցության և բարեկամության խմբի անդամ, ԲՀ ԱԺ ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Գ.Յուրգիլևիչը:
Միջոցառմանը ցուցադրվել է Հայաստանի մասին պատմող վավերագրական ֆիլմ: Այնուհետև հանդես են եկել Բելոռուսական պետական ֆիլհարմոնիայի երգչուհի Ս.Ստարադետկոն և բելոռուսահայ բանաստեղծ և թարգմանիչ Գ.Չարկազյանը, որն ընթերցել է Հայաստանին վերաբերող բելոռուսական նշանավոր գրողների հայերեն թարգմանությամբ ստեղծագործություններից հատվածներ: Միջոցառումը ավարտվել է «Էրեբունի» հայկական պարային համույթի ելույթով, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

15 September 2012 - 12:22 AMT
13 сентября посольство Армении в Беларуси совместно с “Белорусским обществом дружбы и культурных связей с зарубежными странами” организовали торжественный вечер, посвященный 21-летию независимости Армении.
На мероприятии с речью выступили посол РА в Беларуси Армен Хачатрян, председатель “Белорусского общества дружбы и культурных связей с зарубежными странами” Н. Иванова, члены группы межпарламентского сотрудничества и дружбы Армении и Беларуси, депутат палаты представителей НС Беларуси Г. Юргилевич. На мероприятии был показан документальный фильм, рассказывающий об Армении.
Затем выступили солистка Белорусской государственной филармонии С. Страдетко и белорусский поэт и переводчик армянского происхождения Г. Чарказян, который прочитал отрывки из переведенных на армянский язык произведений известных белорусских писателей, рассказывающих об Армении.
Вечер завершился выступлением армянского танцевального ансамбля “Эребуни”, сообщают в пресс-службе МИД РА.