Անվանի երաժիշտ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Բորոդինի անվան քառյակի առաջին ջութակ Ռուբեն Ահարոնյանն արժանացել է ՀՀ մշակույթի նախարարության բարձրագույն պարգևի` ոսկե մեդալի: Նախարարության ժամանակակից արվեստների վարչության պետ Սեյրանուհի Գեղամյանը պարգևը հանձնեց հռչակավոր քառյակի և Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համատեղ համերգից առաջ:
Համաձայն ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հրամանի, մեդալը շնորհվեց հայ երաժշտարվեստում ծանրակշիռ ավանդի և ծննդյան 65-ամյակի առթիվ:
Ռուբեն Ահարոնյանը ծնվել է 1947թ. Ռիգայում (Lիտվա):
Ավարտել է Մոսկվայի կոնսերվատորիան (դաս.` Յու. Յանկելևիչ) և ասպիրանտուրան (դաս.` Լ. Կոգան):
Ջութակահարը միջազգային մրցույթների դափնեկիր է:
1971-1996թ. եղել է Երևանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, 1982-1996թ. Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն էր:
1996թ. տեղափոխվել է ՌԴ և դարձել Բորոդինի անվան լարային քառյակի առաջին ջութակահարը:
Որպես մենակատար, Ռուբեն Ահարոնյանը շրջագայություններով հանդես է եկել նախկին ՍՍՀՄ և ՌԴ քաղաքներում , ԱՊՀ-ի, Եվրոպայի, Ասիայի, Ամերիկայի տարբեր երկրներում:
Խաղացանկում ունի ջութակի համար գրված համաշխարհային գլուխգործոցներ և նաև հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:

Известный музыкант, народный артист РА, первая скрипка Квартета им. Бородина Рубен Агаронян удостоился “Золотой медали” Министерства культуры Армении. Руководитель Управления современного искусства при Министерстве культуры Армении Сейрануи Гегамян вручила медаль до начала совместного концерта знаменитого квартета и Государственного филармонического оркестра Армении.
Согласно приказу министра культуры РА Асмик Погосян, высшая награда присуждена музыканту за весомый вклад в армянское музыкальное искусство, а также по случаю 65-летия скрипача Рубена Агароняна.
Рубен Агаронян родился в 1947 году в Риге (Литва). Окончил Московскую консерваторию у преподавателя Ю. Янкелевича и аспирантуру – у Л. Когана.
Скрипач является лауреатом международных конкурсов. С 1971 по 1996 гг. – профессор консерватории, с 1982 по 1996 гг. являлся художественным руководителем Государственного камерного оркестра Армении. В 1996 году он переехал в РФ и стал первым скрипачом знаменитого струнного Квартета им. Бородина.
В качестве солиста Рубен Агаронян с гастролями выступал в городах бывшего СССР и РФ, стран СНГ, разных странах Европы, Азии, Америки.