17 Սեպտեմբեր 2012 - 09:49 AMT
Սեպտեմբերի 18-ին` ժամը 17:00-ին, Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ) կբացվի «9 արտիստ+20 տարի» խմբակային ցուցահանդեսը: 45 արվեստագետների մասնակցությամբ հայ ժամանակակից արվեստի ցուցահանդեսի կազմակերպիչ-համադրողն է Սոնիա Պալասանյանը` համադրողներ Արման Գրիգորյանի, Սոնա Աբգարյանի, Գագիկ Ղազարէի և Վահրամ Ակիմյանի աջակցությամբ:
Ցուցահանդեսի շրջանակում նախատեսված են մի քանի միջոցառումներ: Այդպես սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 18:30-ին, տեղի կունենա LSD ձայնային արվեստի միության և Վարդան Հարությունյանի բացօթյա համերգը ՆՓԱԿ-ի մուտքի մոտ: Համերգը ավանգարդ էքսպերիմենտալ ձայնաինստալյացիոն ծրագիր է, որը կրում է «Կանխատեսումներ» խորագիրը:
Սեպտեմբերի 26-ին` ժամը 19:00-ին, կցուցադրվի «Գիլան, կարկուտից հետո» վավերագրական ֆիլմը: Կինոնկարի ռեժիսորը, սցենարիստն ու մոնտաժողը Արթուր Սախկալյանն է:
Իսկ սեպտեմբերի 29-ին` ժամը 15:00-ին, ՆՓԱԿ-ում տեղի կունենա Հեղինակային տեքստի փառատոն: Հայ ժամանակակից գրականության շուրջ 15 ներկայացուցիչներ հանդես կգան հեղինակային ընթերցումներով:
Ինչպես նշում է Սոնիա Պալասանյանը, ցուցահանդեսը նպատակ ունի անցնել աշխարհաքաղաքական սահմաններն ու վավերագրել տարբերությունները: «Այն մարտահրավեր է քաղաքական գաղափարախոսությունների, քաղաքականության բնույթի անընդհատ փոփոխության և առօրյա կյանքի աճող անկայունության դեմ… Մենք չենք ուզում կորցնել հիշողությունները, մեր կապը անցյալի հետ, նրա ճանաչումն ու ընկալումը…»,- ասում է նա:

18 сентября в 17:00 часов в Центре новаторского экспериментального искусства (НПАК) в Ереване откроется выставка “9 артистов + 20 лет”. Организатор и координатор выставки современного армянского искусства, в котором примут участие 45 искусствоведов – Соня Паласанян. Содействие в организации выставки оказывают координаторы Арман Григорян, Сона Абгарян, Гагик Казаре и Ваграм Акимян.
В рамках выставки запланирован ряд мероприятий. Итак, в день открытия выставки в 18:30 часов у входа в НПАК состоится концерт под открытым небом Союза звукового искусства LSD и Вардана Арутюняна. Концерт представляет собой экспериментальную звукоинсталляционную программу под названием “Прогнозы”. 26 сентября в 19:00 часов будет показан документальный ильм “Гилан, после града”. Кинорежиссер, сценарист и монтажер картины – Артур Сахкалян.
А 29 сентября в 15:00 асов в НПАК состоится Фестиваль авторских текстов. Около 15 представителей современной армянской литературы выступят с авторскими чтениями.
Как отметила Соня Арутюнян, цель выставки – выйти за политико-географические рамки и сгладить различия. “Это вызов политическим идеологиям, против постоянных изменений политического характера и роста нестабильности в современной жизни. Мы не хотим утратить наши воспоминания, нашу связь с прошлым, его познание и восприятие”, – сказала она.