18 Սեպտեմբեր 2012 - 05:26 AMT
«Իշխանությունները վերջապես խոստովանեցին, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքը դառնալու է հյուրանոց: Նախօրեին նման հայտարարություն է արել Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը՝ տեղեկացնելով, որ ԱԳՆ-ի համար կառուցվելու է նոր շենք արդարադատության նախարարության նախկին շենքի տեղում:
Հիշեցնենք, որ դեռեւս 2011-ի սեպտեմբերի 23-ին՝ մոտ մեկ տարի առաջ, «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացրել էր, որ կառավարությունը մտադիր է 500 մլն ԱՄՆ դոլարով վաճառել ԱԳՆ-ի շենքը «Կեմպինսկի» հյուրանոցային ցանցին: Սակայն եւ կառավարությունը, եւ ԱԳՆ-ն, եւ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչությունը տենդագին հերքում էին այդ լուրերը՝ բացառելով նման զարգացումները:
Մինչդեռ այսօր արդեն խոստովանում են՝ ԱԳՆ շենքը դառնալու է հյուրանոց: Դե իհարկե, Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման խայտառակ պատմությունից հետո ընդհանրապես կարելի էր փակել այդ նախարարությունը»,- գրում է «Ժողովուրդ»-ը:

Газета “Жоховурд” пишет, что “власти Армении, наконец, признались в том, что здание Министерства иностранных дел Армении будет превращено в гостиницу.
Накануне с таким заявлением выступил главный архитектор Еревана Нарек Саркисян, добавив, что для МИД будет построено новое здание на месте бывшего здания Министерства юстиции Армении. Напомним, что еще год назад, 23 сентября 2011 года, мы сообщали о том, что правительство намерено продать здание МИД Армении гостиничной сети “Кемпински” за 500 млн долларов США. Однако и правительство, и МИД, и Управление по государственному имуществу Армении упорно опровергали эти сведения, исключая подобные развития.
Между тем, сегодня уже признаются в том, что здание МИД будет превращено в гостиницу. Конечно, после позорной истории с экстрадицией Рамиля Сафарова это ведомство вообще можно закрыть”, – пишет газета.