18 Սեպտեմբեր 2012 - 08:46 AMT
Արդեն պատրաստ է «Խոնարհ հերոսներ» փաստագրական ֆիլմաշարի 30-րդ ֆիլմը, նվիրված` Արցախի հերոսամարտում ընկած զինվոր Սմբատ Թադևոսյանին: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ֆիլմի ռեժիսոր, սցենարիստ Սամվել Թադևոսյանը:
Ռեժիսորը պատերազմի ողջ ընթացքում եղել է Արցախյան հերոսամարտի կիզակետում, և նկարահանել պատերազմի ողջ ընթացքը: Սցենարի համահեղինակն է Տիգրան Մանասյանը:
Ռեժիսորը նշում է, որ հիմա նման ֆիլմեր է անհրաժեշտ ներկայացնել հանրությանը, քանի որ դրանցով պետք է հակահարված տալ թշնամուն, որը հերոսացնում է մարդասպանին:
Ֆիլմում օգտագործվել են նաև մեկ այլ ազատամարտիկ, օպերատոր Ռուբեն Հովհաննիսյանի նյութերը: Նրա խոսքով, նրանք իրար հետ հեշտ են համագործակցում, որովհետև պատերազմի ողջ ճանապարհն իրար հետ են անցել և իրար հրաշալի հասկանում են:

18 Сентябрь 2012 - 10:04 AMT
Уже готов к показу 30-ый фильм из документального цикла “Смиренные герои”, посвященный памяти павшего в Арцахской войне Смбата Тадевосяна. Об этом 18 сентября во время пресс-конференции сказал режиссер и сценарист фильма Самвел Тадевосян.
По словам режиссера, в фильме описывается весь ход войны, в каждом из фильмов, посвященных героям Арцахской войны, описывается история одного героя. Соавтором сценария является Тигран Манасян.
Режиссер отмечает, что именно сейчас назрела необходимость показывать подобные фильмы общественности, поскольку с помощью них можно противостоять врагу, который героизирует жестокого убийцу.
В фильме также использованы видеоматериалы участника Арцахской войны, оператора Рубена Ованнисяна. По его словам, ему очень легко сотрудничать с Самвелом Тадевосяном, поскольку они вместе прошли всю войну и прекрасно понимают друг друга.