Ադրբեջանը բազմիցս է խախտել ոչ միայն իր խոստումները, այլ նաև պայմանավորվածությունները, հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի նախարար Դեյվիդ Լիդինգթոնի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
Նա, մասնավորապես, նշել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման մասին պայմանավորվածությունը, որ ձեռք էր բերվել Սոչիում Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների հանդիպմանը:
Նալբանդյանը հիշեցրել է նաև, թե ինչպես է Ադրբեջանը բազմիցս հրաժարվել ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից, չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը, հիշեցրել է նաև Սաֆարովի ներումն ու ազատ արձակումը, չնայած Հունգարիայի ԱԳ և արդարադատության նախարարություններին տված հավաստիացումներին, որ Սաֆարովը դեռ առնվազն 25 տարի պետք է բանտում անցկացնի:
«Իր գործողություններով Ադրբեջանը մեծացնում է անդունդն իր ու միջազգային հանրության միջև»,-ասել է նա:…Ադրբեջանը ձևացնում է, թե անձրև է գալիս»,-ասել է նա:
2006թ. ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի: Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով Գուրգեն Մարգարյանը 2005թ. փետրվարի 19-ին հետմահու պարգևատրվեց «Արիության համար» մեդալով՝ ծառայության ընթացքում դրսևորած արիության ու ինքնազոհողության համար:

Азербайджан много раз нарушал не только свои обещания, но и договоренности, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместном брифинге с министром Великобритании по вопросам Европы Дэйвидом Лидингтоном.
Он, в частности, отметил невыполнение Азербайджаном договоренности о создании механизма расследования инцидентов на линии соприкосновения, которые были достигнуты во время трехсторонних встреч президентов Армении, Азербайджана и России в Сочи.
Налбандян также напомнил о многочисленных отказах Азербайджана от достижения договоренности в рамках переговорного процесса по карабахскому вопросу, несоблюдение режима прекращения огня, а также об освобождении Рамиля Сафарова, несмотря на заверения, данные министерствам иностранных дел и юстиции Венгрии, что Сафаров отсидит как минимум 25 лет с момента вынесения приговора.
“Своими действиями Азербайджан увеличивает пропасть между собой и международным сообществом”,- подчеркнул он.